Adama_Spyrale_1-31.05.21

Benzyna może kosztować 8 zł

5 stycznia 2016
Ceny paliw na polskich stacjach pójdą w górę mocniej, niż wszyscy się spodziewali. W krótkim czasie benzyna i olej mogą podrożeć nawet o 30 – 40 proc., co oznacza, że za ich litr zapłacimy 8 zł.
Wszystko za sprawą jednego z największych eksporterów ropy naftowej – Iranu. Po tym, jak USA oraz UE zagroziły mu sankcjami gospodarczymi, irańskie władze odpowiedziały groźbami. Arsalan Fathipour, szef komisji gospodarczej irańskiego parlamentu ostrzegł, że efektem będzie drastyczny wzrost cen surowca: baryłka ropy mogłaby zdrożeć niemal dwuipółkrotnie, do 250 dol.

Ceny detaliczne paliw w Polsce już rosną. Litr diesla kosztuje około 5,57 zł, a benzyny – 5,43 zł. Od nowego roku kierowców czekają kolejne podwyżki. Olej napędowy, na skutek podniesienia unijnych minimów akcyzowych, zdrożeje w detalu o kilkanaście groszy. W ślad za nim podążą też inne gatunki paliw.

Sytuację niepewności podgrzewają spekulanci i zapowiedzi dotyczące planowanej interwencji zbrojnej w Iranie, który jest drugim producentem ropy wśród krajów OPEC, po Arabii Saudyjskiej. Około 18 proc. swego eksportu ropy Teheran kieruje do krajów UE: Włoch, Hiszpanii i Francji.

POWIĄZANE

Każdy czasami potrzebuje dodatkowej gotówki. Może chodzić o nagłe, nieprzewidzia...

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w nieformalnym spotkaniu Ministrów UE ds. Ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę