Biopaliwa

7 lutego 2008
Biopaliwa powoli pojawiają się na stacjach benzynowych, ale jak na razie szansę na wykonanie unijnych zobowiązań w ich zużycia są niewielkie.  Na jednej ze stacji do niedawna można było kupić olej napędowy z 20% domieszką estrów rzepakowych. Teraz po biodieslu został tylko nieczynny dystrybutor. Powód? Zdaniem właściciela sprzedaż paliw z dodatkami roślinnymi jest całkowicie nieopłacalna.

Grzegorz Grzybowski, właściciel stacji benzynowej – „Za mała jest różnica między zwykłym olejem napędowym a biodieslesm. Po drugie klienci bardzo nieufnie podchodzą do tego paliwa.”

Nie oznacza to jednak, że biopaliw nigdzie nie można kupić. Nowy bio - produkt oferuje między innymi największy polski koncern naftowy. „Orlen” twierdzi, że biopaliwa można już zatankować na jego 73 stacjach. Ale największym problemem jaki mają teraz producenci paliw nie jest dostępność paliw z dodatkami roślinnymi, ale przekonanie kierowców do ich używania.

Klient stacji benzynowej – „Ja bym biopaliwa nie kupował, bo chcę mieć dobry silnik i wolę zapłacić drożej, ale mieć dobrą benzynę.”

Klient stacji benzynowej – „Słyszałem opinie, że to nie jest tak do końca prawdą, że biopaliwo jest tak dobre dla silnika, zwłaszcza dla silników nowoczesnych.”

Klient stacji benzynowej – „Jeżeli to paliwo będzie dostępne na stacjach, nie będzie szkodziło silnikowi, a będzie dobre i tańsze, to na pewno wleję je do baku.”

Trzeba także pamiętać, że kupując biopaliwo kierowca nie musi nawet wiedzieć, że właśnie wlewa je do baku. Jest tylko jeden warunek. W litrze biododatków nie może być więcej jak 5%. Zdaniem przedstawicieli przemysłu naftowego takie paliwa są coraz powszechniejsze w kraju.


POWIĄZANE

Polskie Towarzystwo Zootechniczne zapraszamy do udziału w LXXXVI Jubileuszowym Z...

Znamy już 31 zwycięskich szkół wspólnej akcji Procter & Gamble, Polskiej Fundacj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę