A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Biopaliwa

25 listopada 2008
Zużycie biopaliw rośnie, ale niestety produkcja bio-komponentów już nie. Wszystko za sprawą importu. Prawie cały etanol, który dodajemy do benzyn pochodzi z Pakistanu, Brazylii czy sąsiadujących z nami Czech.

Kierowcy tankujący benzynę nawet nie wiedzą, że w tym momencie wlewają do baków biopaliwo. Bo zgodnie z przepisami, jeżeli zawartość „zielonych dodatków” jest mniejsza niż 5%, na dystrybutorach nie musi być o tym żadnej informacji. Strategia rozwoju biopaliw zakładała, że dzięki nim rolnicy zwiększą swoje rynki zbytu. Z benzynami jest bowiem mieszany bio-etanol robiony ze spirytusu, do którego wytworzenia potrzebne są zboża i ziemniaki. A i gorzelnicy zacierali ręce licząc na poprawę sytuacji po długim okresie zapaści. Ale się przeliczyli.

Kazimierz Lis, spółka Widawa w Biestrzykowicach – „My wciąż nie produkujemy, nasze gorzelnie stoją, podyktowane to było tym, że cena surowca była wysoka, małe zainteresowanie surówką rolniczą i przede wszystkim bardzo niska cena.”

Jak to możliwe, skoro zużycie biopaliw przez kierowców rośnie. Otóż sporą część bio-komponentów, a zwłaszcza bio-etanolu, koncerny paliwowe sprowadzają z zagranicy. W dodatku sprzyjają temu nasze przepisy podatkowe.

Marian Mikołajczyk, gorzelnia w Domaszowicach – „Podatnik polski dopłaca do produkcji spirytusu w innych krajach.”

Postulaty gorzelników są znane i rząd nie wyklucza, że absurdy podatkowe zostaną zniesione.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „Zmieni się alokację ulgi akcyzowej, żeby ulga akcyzowa nie szła do producenta paliwa, ale do producenta biokomponentu, a więc do gorzelni, do tych co odwadniają spirytus, a nie do firm, które zajmują się tylko i wyłącznie pośrednictwem.”

Na początku lat dziewięćdziesiątych w kraju było około tysiąca gorzelni . Teraz dziesięć razy mniej i nic nie wskazuje, na to, aby cokolwiek miało się zmienić.


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę