Biopaliwa

25 listopada 2008
Zużycie biopaliw rośnie, ale niestety produkcja bio-komponentów już nie. Wszystko za sprawą importu. Prawie cały etanol, który dodajemy do benzyn pochodzi z Pakistanu, Brazylii czy sąsiadujących z nami Czech.

Kierowcy tankujący benzynę nawet nie wiedzą, że w tym momencie wlewają do baków biopaliwo. Bo zgodnie z przepisami, jeżeli zawartość „zielonych dodatków” jest mniejsza niż 5%, na dystrybutorach nie musi być o tym żadnej informacji. Strategia rozwoju biopaliw zakładała, że dzięki nim rolnicy zwiększą swoje rynki zbytu. Z benzynami jest bowiem mieszany bio-etanol robiony ze spirytusu, do którego wytworzenia potrzebne są zboża i ziemniaki. A i gorzelnicy zacierali ręce licząc na poprawę sytuacji po długim okresie zapaści. Ale się przeliczyli.

Kazimierz Lis, spółka Widawa w Biestrzykowicach – „My wciąż nie produkujemy, nasze gorzelnie stoją, podyktowane to było tym, że cena surowca była wysoka, małe zainteresowanie surówką rolniczą i przede wszystkim bardzo niska cena.”

Jak to możliwe, skoro zużycie biopaliw przez kierowców rośnie. Otóż sporą część bio-komponentów, a zwłaszcza bio-etanolu, koncerny paliwowe sprowadzają z zagranicy. W dodatku sprzyjają temu nasze przepisy podatkowe.

Marian Mikołajczyk, gorzelnia w Domaszowicach – „Podatnik polski dopłaca do produkcji spirytusu w innych krajach.”

Postulaty gorzelników są znane i rząd nie wyklucza, że absurdy podatkowe zostaną zniesione.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „Zmieni się alokację ulgi akcyzowej, żeby ulga akcyzowa nie szła do producenta paliwa, ale do producenta biokomponentu, a więc do gorzelni, do tych co odwadniają spirytus, a nie do firm, które zajmują się tylko i wyłącznie pośrednictwem.”

Na początku lat dziewięćdziesiątych w kraju było około tysiąca gorzelni . Teraz dziesięć razy mniej i nic nie wskazuje, na to, aby cokolwiek miało się zmienić.


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę