Biopaliwa szkodzą bardziej niż ropa naftowa?

7 lutego 2012
Wyciekł wewnętrzny, poufny raport Komisji Europejskiej, dotyczący biopaliw. Konkluzja jest dość jednoznaczna, zielone paliwo może szkodzić środowisku bardziej niż benzyna, czy olej napędowy - pisze portal wnp.pl. Aby uzyskać tereny pod uprawy soi i rzepaku wycina się lasy i osusza mokradła. Powoduje to większy problem z gazami cieplarnianymi niż spalanie węglowodorów.
O problemie pisze witryna informacyjna UE euractiv.com. Co czytamy w raporcie?

Kiedy pod uwagę weźmie się kryteria ILUC (pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów), okazuje się że emisje gazów cieplarnianych z biopaliw, takich jak olej palmowy i sojowy oraz rzepakowy, są wyższe niż z paliw kopalnych.

- Myślę, że badania wyraźnie wskazują, że z powodu wylesiania w obszarach Azji Południowo-Wschodniej związanego z uprawą roślin na produkcję biopaliw dochodzi do negatywnego wpływu na klimat - mówi Robbie Blake z organizacji Friends of the Earth.

Co ciekawe do raportu nie odniosła się jeszcze KE tłumacząc, że jeszcze nie przegłosowała wniosków.

Biopaliwa budzą wiele kontrowersji. Z jednej strony zmniejszają zapotrzebowanie na energię z paliw kopalnych, z drugiej powodują wzrost kosztów żywności i negatywny wpływ na środowisko (potrzeba upraw).

Unia Europejska w zeszłym roku opublikował cele, które chce osiągnąć w zakresie odnawialnych źródeł energii do roku 2020. Udział biopaliw w całkowitym zużyciu paliwa ma wzrosnąć do 10 procent. Wykorzystanie biopaliw w UE stale rośnie, większość państw członkowskich jest w połowie drogi do celów realizacji na rok 2020.
POWIĄZANE

Nowe regulacje ujęte m.in. w Europejskim Zielonym Ładzie, związane z dobrostanem...

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlo...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje że 30 czerwca 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę