CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Ceny - Króliki

6 kwietnia 2010
Na rynku królików zdecydowanie brakuje surowca. Przetwórcy na spotkaniach z rolnikami namawiają do hodowli.
Dominujący w przetwórstwie tego mięsa zakład w Dębicy mógłby skupować nawet o 40 % więcej żywca niż teraz. Koniunktura znacznie się poprawiła i to w kraju, a na ceny, ani na zbyt nie można już narzekać. I to nie tylko przed Świętami Wielkanocnymi.

Na początku ubiegłego roku hodowcy mogli liczyć w punktach skupu najwyżej na 4 do 5 złotych za kilogram żywca króliczego , teraz maksymalne ceny przekraczają 6 złotych.

Ceny żywca króliczego w ubojniach
zł/kg
styczeń 2008        4,00-4,20
styczeń 2009        4,00-5,00
marzec 2010         5,50-6,10

A rynek po kilku trudnych latach wreszcie się rozwija. Wzrosła bowiem znacznie konsumpcja mięsa króliczego w kraju. Wiele sieci handlowych podpisało kontrakty z zakładami na regularne dostawy i to zmieniło sytuację.

Do tej pory gros produktów trafiało na eksport, ale od pewnego czasu miejsce naszego towaru zajął znacznie tańszy chiński i mimo afery związanej z wykryciem w ubiegłym roku w niektórych partiach towaru antybiotyków oraz metali ciężkich, konkurencyjny towar nadal dociera w dużych ilościach na zachodnie rynki.

Coraz więcej też osób zaczyna się zajmować hodowlą królików na masową skalę. Powstają fermy posiadające ponad tysiąc samic-informuje Leszek Gacek z Krajowego Związku Hodowców Królików, ale są też w sporej ilości takie, które mają od 200 do 500 samic, to zdaniem ekspertów wystarczająca ilość pozwalająca na systematyczne dostawy do punktów skupu.

Pasza dla królików
zł/kg
granulat         0,70-0,90

Dobrą informacją dla hodowców jest też to, że ceny paszy nie rosną. Kilogram granulatu kosztuje teraz maksymalnie 90 groszy.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Naszym celem jest propagowanie idei "5 porcji" związanej z rolą owoców, warzyw i...

Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę Pu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę