Adama_Spyrale_1-31.05.21

Czas na bezobsługowe monitorowanie procesów produkcyjnych w rolnictwie

5 stycznia 2016
Agridata Sp. z o. o. specjalizuje się w konstrukcji i dostarczaniu urządzeń służących optymalizacji produkcji rolniczej. Nasza oferta skierowana jest do gospodarstw rolnych, które cenią sobie nowoczesność, oszczędność i produkcję bezpiecznej żywności z zachowaniem szacunku dla środowiska naturalnego.  AGRIREG jest systemem bezobsługowej rejestracji i monitorowania procesów produkcyjnych w gospodarstwie rolnym.
Dostępny przez przeglądarkę internetową system nadzoru prac rolnych jest kluczowym elementem systemu AGRIREG. Pozwala on na przeglądanie aktywności pracowników i maszyn w gospodarstwie. Dostarcza statystyk i raportów oraz pozwala optymalnie zarządzać gospodarstwem. System pozwala na ograniczenie prac administracyjnych, wykonywanych przez pracowników poprzez automatyczne rejestrowanie prac polowych prowadzonych w gospodarstwie. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo produkowanej żywności oraz umożliwia śledzenie całego łańcucha produkcyjnego – od momentu zasiewu, aż do pojawienia się gotowego produktu na półkach sklepowych.
Dzięki prezentowanemu rozwiązaniu proces rejestracji prac polowych jest całkowicie zautomatyzowany – maszyny są wyposażone w bezprzewodowe tagi. Każda z maszyn rolniczych zostaje oznaczona specjalnym, bezprzewodowym tagiem (urządzeniem unikalnie je identyfikującym) zasilanym bateryjnie. W chwili, gdy do ciągnika zostanie podłączona maszyna, terminal systemu sam ją wykryje i zidentyfikuje. Bezprzewodowa technologia identyfikacji maszyn opracowana w firmie Agridata pozwala uniknąć kłopotów związanych z podłączaniem dodatkowych kabli między maszynami. Dodatkowo na niektórych maszynach montowane są urządzenia pozwalające podłączyć niezbędne sensory (np. sensor ruchu czy przepływu płynu w opryskiwaczu). Jest to autorskie rozwiązanie umożliwiające podłączenie nowych lub już obecnych na maszynie sensorów raportujących o aktualnym stanie pracy.

Sercem systemu AGRIREG jest terminal dotykowy, montowany w każdej maszynie samojezdnej (przeważnie w ciągniku). Wyposażony w 10-calowy, kolorowy ekran dotykowy oraz dedykowaną aplikację zarządzającą, umożliwiającą kontrolę nad przebiegiem pracy i procesem jej rejestrowania. Terminal jest połączony z modułem GPS oraz kamerą na dachu ciągnika. Terminal komunikuje się z sensorami drogą radiową oraz zapewnia informacje niezbędne do działania inteligentnego systemu precyzyjnego dawkowania środków ochrony roślin.
Terminal umożliwia operatorowi bieżący podgląd i kontrolę stanu maszyny. Terminal pełni także rolę łącznika z bazą danych systemu AGRIREG. Dzięki połączeniu z siecią GSM, terminal wysyła raporty o rodzaju podłączonej maszyny, jej stanie, położeniu i przebiegu prac do głównej bazy danych. Tam są one przetwarzane i przedstawiane użytkownikowi w czytelnej postaci. Użytkownikiem może być zarówno właściciel gospodarstwa nadzorujący swoich pracowników jak i pracownik sprawdzający zakres wykonanych prac.
Dzięki precyzyjnemu systemowi dawkowania środków ochrony roślin złożonego z inteligentnej wagi wraz z czytnikiem kodów kreskowych, system umożliwia monitoring zużycia środków ochrony roślin. System również automatycznie przelicza zalecaną dawkę środka ochrony roślin. Terminal wagi posiada bieżące, pobierane z internetowej bazy danych AGRIREG, informacje o dostępnych w magazynie gospodarstwa środkach ochrony. Po zeskanowaniu kodu kreskowego z opakowania środka, system zna zalecaną dawkę a posiadając informację o wielkości działki na której ma być wykonany zabieg, wyświetla dawkę do odmierzenia na wyświetlaczu wagi. System ostrzega również przed zastosowaniem zbyt dużej dawki środka dla danego typu upraw.
System zapamiętuje ilość i rodzaj użytego środka chemicznego na danej działce. Dzięki temu możliwe jest w pełni automatyczne tworzenie Ewidencji Zabiegów Ochrony Roślin – ewidencji, którą każdy rolnik musi prowadzić obowiązkowo. Prowadzenie tej ewidencji kontroluje Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dzięki systemowi AGRIREG rolnik nie musi się obawiać kontroli, ewidencja jest prowadzona automatycznie i w każdej chwili dostępna z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
Dodatkowo, waga może być wyposażona w stację pogodową, która staje się kolejnym sensorem systemu i raportuje do centralnej bazy warunki atmosferyczne (wilgotność, temperaturę, siłę wiatru) w czasie wykonywania prac. Prędkość i kierunek wiatru ma bardzo duże znaczenie podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin. Gdy parametry te są zbyt duże (powyżej 3m/s) wykonywanie oprysków jest zabronione. Również skuteczność zabiegów przeprowadzonych w takich warunkach jest znikoma.Zebrane dane można przeglądać i przetwarzać w internetowym systemie zarządzania, dostępnym 24h/dobę z każdego miejsca na świecie. Program posiada aktualne mapy działek z podziałem katastralnym (dane z systemu LPIS), wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane.
Rolnik-przedsiębiorca ma szybki dostęp do statystyk wykorzystania maszyn, ewidencji pracy pracowników oraz raportów kosztowych. Dla każdej z działki generowany jest również automatycznie   dziennik upraw z ewidencją wszystkich prac polowych oraz ich kosztami. Jedną z wielu możliwości AGRIREG jest dostęp do zintegrowanej bazy środków ochrony roślin, nawozów, nasion i pasz. Rolnik nie musi zatrudniać dodatkowego pracownika w roli magazyniera do kontroli i monitoringu zużycia tych środków, gdyż dzięki informacjom zawartym w systemie, otrzymuje automatyczny komunikat o potrzebie uzupełnienia konkretnych środków. Już w chwili zasiania pola daną uprawą system na podstawie bazy eksperckiej oraz historii upraw sprawdza aktualne stany magazynowe i sugeruje ile i jakiego środka będzie potrzeba w danym sezonie.  System umożliwia również zsynchronizowanie bazy danych z danymi hurtowni, z którą dane gospodarstwo rolne współpracuje. Taki hurtownik ma stały wgląd do magazynu klienta i w odpowiednim momencie organizuje dla niego dostawę. Również dla hurtowni środków ochrony roślin i nawozów informacja o zapotrzebowaniu rynkowym na dany produkt jest bardzo cenna, pozwala ograniczyć koszty związane przeterminowanymi zapasami.
Reasumując system AGRIREG to:

Zautomatyzowany proces rejestracji prac polowych (maszyny wyposażone są w bezprzewodowe tagi)
Zebrane dane można przeglądać i przetwarzać w internetowym systemie zarządzania, dostępnym 24h/dobę z każdego miejsca na świecie
  • Aktualne mapy działek z podziałem katastralnym (dane z systemu LPIS)
  • Automatycznie generowane dzienniki upraw, statystyki wykorzystania maszyn, raporty kosztowe
  • Elektroniczna ewidencja zabiegów ochrony roślin
  • Zintegrowana baza środków ochrony roślin, nawozów, nasion i pasz
  • Bezobsługowy terminal traktorzysty monitorujący i sterujący pracą maszyn
  • Podgląd z kamery umieszczonej na dachu traktora
  • System rolnictwa precyzyjnego oparty na technologii DGPS
Innowacyjny proces doboru dawki środków ochrony roślin – terminal dozujący zamontowany na opryskiwaczu
Stacja pogodowa monitorująca temperaturę, ciśnienie, wilgotność oraz kierunek i prędkość wiatru podczas zabiegów ochrony roślin
Oszczędności związane z efektywnym zarządzaniem pracownikami oraz maszynami przyczynią się do wzrostu konkurencyjności. Dodatkowo system precyzyjnego rolnictwa pozwala zredukować ilość stosowanych nawozów oraz środków ochrony roślin. Zintegrowany moduł magazynowy pozwala kontrolować ilość oraz przepływ stosowanych środków. Efektywna gospodarka magazynowa przynosi oszczędności oraz chroni przed pomyłkami w stosowaniu środków ochrony roślin. Wygoda i łatwy dostęp do  danych pozwoli zaoszczędzić wiele czasu na prowadzenie żmudnej i czasochłonnej administracji. Automatycznie budowana baza wiedzy to cenne narzędzie umożliwiające optymalne i efektywne zarządzanie gospodarstwem.

POWIĄZANE

Ubezpieczenie na życie to rozwiązanie, które powinien posiadać każdy człowiek. N...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu został beneficjentem poddz...

Termin przyjmowania wniosków w ramach dwóch poddziałań finansowanych z budżetu P...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę