aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Deszcze niszczą owoce

5 stycznia 2016
Obfite opady deszczu, jakie mamy od początku lipca, są zasadniczo korzystne dla rolnictwa, choć akurat na owoce nadmiar wody wpływa bardzo źle, bo w wielu przypadkach pogarsza ich jakość. Najbardziej z tego powodu ucierpiały już czereśnie.

Susza, z jaką mieliśmy do czynienia w maju i czerwcu, zaczęła zagrażać wielu uprawom, głównie jednak zbożom. Dlatego rolnicy z utęsknieniem czekali na deszcze, gdyż część zbóż już została "wypalona" - kłosy mają niewiele ziaren albo ich jakość jest bardzo słaba. Ale ostatnie opady z pewnością uratowały sporą część zbiorów i poprawią nastroje rolników przed żniwami. Ale na deszcz czekali wszyscy, bo susza mogła przecież spowodować bardzo duże straty we wszystkich uprawach gruntowych, które nie są nawadniane. W dłuższej perspektywie mogła też przyczynić się do zmniejszenia zbiorów owoców, bo choć drzewa lepiej dzięki mocnym korzeniom radzą sobie z brakiem wody, to jednak i im susza zaczyna w pewnym momencie doskwierać.
Na razie jednak obfite deszcze (w wielu regionach padało codziennie przez tydzień i dłużej) spowodowały straty w części gospodarstw sadowniczych. Dotyczy to w pierwszym rzędzie czereśni, które z nadmiaru wody pęcznieją i pękają. A i te owoce, które nadają się do zrywania, są gorszej jakości. W rezultacie rolnicy już mówią o skróceniu w tym roku sezonu czereśniowego, bo część producentów już zaprzestała zbiorów, inni sprzedają zaś resztki tego, co udało się zerwać. Dlatego i ceny owoców są wysokie i przekraczają 10 zł za kilogram. Poza tym zbyt dużo wody lejącej się z nieba może negatywnie odbić się także na jakości wiśni, których zbiory akurat się zaczęły. Deszcze nie pozostają też bez wpływu na stan innych drobniejszych owoców, jak np. porzeczki i maliny.POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę