Adama_Spyrale_1-31.05.21

Do ZUS trafią jako pierwsze obligacje skarbowe, potem...

20 września 2013
Przy przesuwaniu aktywów z OFE do ZUS zostanie ułożona lista preferencyjna. W pierwszej kolejności trafią do ZUS obligacje skarbowe, potem obligacje KFD, obligacje komunalne czy korporacyjne lub inne papiery dłużne. Natomiast w ramach tzw. suwaka ma być przekazywana jedynie gotówka - napisał "Dziennik Gazeta Prawna".
"Przy przesuwaniu aktywów z OFE do ZUS zostanie ułożona lista preferencyjna, która pokaże, w jakiej kolejności i jakie papiery wartościowe trafią do sektora publicznego w ramach zmian w II filarze. Chodzi o 51,5 proc. wartości aktywów funduszy. To olbrzymia suma opiewająca na 149 mld zł. Taki wykaz jest potrzebny, bo aktywów nie będą przekazywały wszystkie OFE jako całość, ale poszczególne fundusze. W nich struktura portfela jest zaś różna" - napisała gazeta.
Jak podała, w pierwszej kolejności OFE przekażą ZUS obligacje skarbowe.
"Trafią do ZUS i tam zostaną umorzone. Wszystkie OFE posiadają w portfelu obligacje wartości 121 mld zł, więc by dojść do założonej wielkości 51,5 proc., fundusze będą musiały przekazać jeszcze inne aktywa. Kolejne mają być obligacje Krajowego Funduszu Drogowego (łącznie 17 mld zł) oraz inne papiery dłużne poręczone przez Skarb Państwa czy NBP. Ich także nie wystarczy do osiągnięcia przewidywanego pułapu, więc sektor publiczny przyjmie także obligacje komunalne (ok. 1,5 mld zł) czy korporacyjne (7 mld zł) lub inne papiery dłużne w posiadaniu OFE (3 mld zł)" - napisała gazeta.
"Na końcu budżet poprosi o gotówkę trzymaną na lokatach bankowych" - dodano.
Jak podała gazeta, wszystkie papiery wartościowe poza obligacjami trafią do działającego przy ZUS Funduszu Rezerwy Demograficznej, który będzie nimi zarządzał.
DGP pisze dalej, iż "w resortach pracy i finansów zapadła decyzja, że w ramach suwaka OFE (procedury systematycznego przekazywania oszczędności z konta ubezpieczonego w OFE do ZUS - PAP) nie będą mogły przekazywać papierów wartościowych, a jedynie gotówkę".
"To rzutuje na oszacowanie przepływów pieniężnych między OFE a ZUS w kolejnych latach. Tym samym pokazuje, ile pieniędzy fundusze będą miały na inwestowanie. Transfery wynikające z suwaka będą odliczane od przekazywanej do OFE składki. Tylko w pierwszym półroczu 2014 r. wpłynie do OFE 6 mld zł składki. Ile trafi tam w drugiej połowie roku, zależy od tego, ile osób pozostanie w OFE. Fundusze zaś będą musiały przekazać w ramach suwaka 4,4 mld zł. Czyli zostanie im co najmniej 1,7 mld zł i te pieniądze będą mogły inwestować" - napisano.
"(...) W kolejnych latach transfery w ramach suwaka będą nieco niższe, w granicach 2-3 mld zł. To oznacza, że gdyby w OFE została tylko jedna czwarta ubezpieczonych, to i tak fundusze nie będą musiały pozbywać się aktywów, by do ZUS płynęły pieniądze. Nie będą miały jednak nowych pieniędzy na inwestycje" - dodano.
Jak podkreśla gazeta, ustawa dotycząca zmian w OFE ma wejść w życie 31 marca.
"Data nie jest przypadkowa. Dzięki temu mniejsze mają być koszty emisji długu. Gdyby umorzenie obligacji miało nastąpić po 25 kwietnia, Ministerstwo Finansów musiałoby wykupić od funduszy zapadające w kwietniu papiery pięcioletnie o wartości ok. 1,6 mld zł. Resort musiałby w tym celu prawdopodobnie wyemitować nowy dług i do tego wypłacić OFE kupon od tych papierów. Odsetki od tej serii są stosunkowo wysokie, 5,75 proc. w ciągu roku. Fundusze pozyskałyby w ten sposób ok. 90 mln zł" - napisano.
"Pod koniec kwietnia ma nastąpić również wypłata odsetek od innych papierów, m.in. czterech serii pięciolatek, dwóch obligacji dwudziestoletnich i jednych trzydziestoletnich. OFE mają w swoich portfelach papiery tych serii. Gdyby załapały się na wypłaty odsetek od nich, wówczas MF musiałoby przelać na ich rachunki ok. 1,5 mld zł. Projekt ustawy mamy poznać we wrześniu" - dodano.POWIĄZANE

Pandemia koronawirusa doprowadziła do gwałtownego spadku globalnej emisji gazów ...

Czy wiesz, że na łąkach może występować aż 300 gatunków roślin i zwierząt? Barwn...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę