aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Drożej za napoje

9 września 2011
Soki i nektary będą droższe, bo rosną ceny energii i surowców. Według "Dziennika Gazety Prawnej" podwyżka może wynieść nawet pięć procent.
Drożej za sok pomarańczowy czy napój jabłkowy zapłacić możemy już za kilka tygodni. Wszystko przez rosnące ceny owoców. Jak mówi "DGP" przedstawiciel Horteksu po zeszłorocznym słabym roku, w tym zbiory są jeszcze gorsze. To winduje ceny zarówno koncentratu pomarańczowego, jak i na przykład czarnej porzeczki. Drogie są też jabłka, bo według ekspertów cena jabłkowego przecieru wzrosła blisko dwukrotnie.

Poza tym drożeją też koszty stałe: paliwa i energia. Jak twierdzą producenci droższe są też koszty opakowań oraz cukru. To sprawia, że nie ma wyjścia i ceny muszą pójść w górę. I to nawet pomimo tego, że Polacy napojów kupują coraz mniej. Jak podaje "DGP" wciągu roku wydaliśmy na nie o ok. 8 proc. mniej. Dziś ten rynek jest wart 2,5 mld zł.

Pomimo to podwyżki planują wszyscy trzej najważniejsi gracze na naszym rynku: Hortex, Maspex i Agros Nova, do których należy 60 proc. sprzedaży. "DGP" zaznacza, że niektórzy producenci soków niemarkowych (tzn. sprzedawanych pod markami sieci handlowych) podnieśli ceny na opakowaniu dwulitrowego soku aż o złotówkę.
POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę