Adama_Spyrale_1-31.05.21

Drożeją benzyna i tytoń

1 grudnia 2006

Podwyżki cen od 2007 roku nas nie ominą. Akcyza na benzynę ma wzrosnąć o 25 gr na litrze, a na wyroby tytoniowe o 13 proc. Wyższa akcyza na benzynę ma obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, na papierosy zaś od 15 stycznia.

Jeszcze na tydzień przed wyborami samorządowymi wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska zapewniała, że nie jest pewny powrót do stawek akcyzy z września ubiegłego roku. - Ale teraz ceny ropy ustabilizowały się, nie ma więc powodu, by nadal korzystać z obniżonych stawek - poinformowała Maria Hirsz z biura prasowego resortu finansów. Dodała, że nie muszą one drastycznie wpłynąć na ceny paliw. - Wszystko będzie zależeć od sytuacji na rynku paliw, jaką zastaniemy w styczniu 2007 r. - mówi rzecznik Lotosu Marcin Zachowicz.

W wypadku benzyn silnikowych bezołowiowych akcyza wyniesie 1565 zł za tysiąc litrów, czyli dokładnie tyle, ile trzeba było za nią zapłacić w sierpniu 2005 r.

Podwyżka jest konieczna, by wpływy budżetowe z tytułu akcyzy wyniosły w 2007 roku 45,2 mld zł, czyli o 2,6 mld zł więcej niż w tym. Dzięki podwyżce stawek na paliwa w 2007 roku wpłynie do kasy państwa dodatkowo ok. 1,3 mld zł - szacuje Ministerstwo Finansów.

Podobną kwotę resort chce uzyskać, podnosząc akcyzę na papierosy. Spowoduje to wzrost stawki z 75,12 zł za tysiąc sztuk do poziomu 80,87 zł i podniesienie stawki procentowej liczonej od ceny detalicznej z 31,30 proc. do 33,70 proc. Wyższy podatek obejmie też cygara i cygaretki.

Podwyżki podatku akcyzowego nie pozostaną bez wpływu na cenę papierosów. Mariola Krzyżaniak, kierownik ds. korporacyjnych w Imperial Tobacco Polska wyjaśnia, że cena paczki papierosów może wzrosnąć od 55 do 80 gr. Budżet na tej zmianie zyska ok. 1,2 mld zł. - Ta podwyżka była zapowiadana już wcześniej i wynika z naszych uzgodnień z Unią Europejską - wyjaśnia resort finansów.


POWIĄZANE

O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie roz...

W dniu 14 czerwca br. przedstawiciel OT KOWR Rzeszów uczestniczył w pracach jury...

13 czerwca br. na terenie Agro-Bazaru Bielsko-Biała w Wapienicy odbył się event ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę