EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Drożyzna dobija Polaków

23 czerwca 2012
Jajecznica na śniadanie kosztuje nas o ponad 10 procent więcej niż rok wcześniej. Schabowy na obiad jest już droższy o 11 procent. Podobnie zdrożała ryba na kolację. Podrożał nawet kufel zimnego piwa, średnio o 0,8 procenta. Żywność drożeje już na potęgę i nikt nie potrafi powiedzieć, gdzie i kiedy skończy się to szaleństwo. A tymczasem minister rolnictwa wydaje bimbaliony na reklamowe spoty.

Eksperci wskazują na kilka powodów szalejącej drożyzny. Po pierwsze, ostra zima, która zdziesiątkowała uprawy. Szczególnie ucierpiały zboża. Tu na efekt poczekamy – duże podwyżki cen chleba i produktów mącznych, np. makaronów, dopiero przed nami. – Istnieje duże zagrożenie, że towary, przy produkcji których wykorzystywane jest zboże, zdrożeją o kilka procent – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Pamiętać też jednak trzeba, że drogie zboża to droga pasza dla zwierząt, a to oznacza wzrost cen między innymi popularnego w Polsce drobiu.

Drugi czynnik windujący ceny jedzenia to rosnące koszty transportu. Drożeje paliwo na stacjach, drożeje transport, rosną więc ceny w marketach. – Każdy towar trzeba do sklepu dowieźć. Cena paliwa bezpośrednio wpływa na cenę produktu. Im droższe paliwo, tym wyższe ceny produktów na półkach – tłumaczy Marek Zuber, ekonomista. Na ceny wpływają też rosnące koszty produkcji, a więc między innymi nośniki energii – prąd i gaz. Te media podskoczyły o kilkanaście procent, więc producenci dostali większe rachunki za używanie swoich maszyn, utrzymanie chłodni czy magazynów. I koszty te odbiją sobie w cenie swego produktu.

Najgorsze jest jednak to, że wiele rodzin nie może już bardziej zaoszczędzić na jedzeniu. Bo już od kilku lat kupują tylko najtańsze produkty. Kolejny skok cen odbije się na ich zdrowiu! TABELKA: Zobacz, o ile przez rok podskoczyły ceny Produkt / Skok ceny Wieprzowina - 11 proc.

Mleko - 10,6 proc.
Ryby - 10,1 proc.
Masło - 6,4 proc.
Kawa - 9,5 proc.
Sery - 10,6 proc.
Pieczywo - 2,6 proc.
Olej - 6,4 proc.
Jaja - 10,6 proc.
Herbata - 9,5 proc.
Alkohol - 0,8 proc.

POWIĄZANE

Pan Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), poseł na Sejm RP IX kadencji, wystos...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...

Na najbliższe dwa dni G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę