aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekologiczne rolnictwo i żywność

5 stycznia 2016
Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą w sektorze spożywczym, rolnikiem, nauczycielem, studentem czy też zainteresowanym konsumentem powinieneś wiedzieć co to rolnictwo ekologiczne i w jaki sposób ekologia wpływa na ochronę zasobów naturalnych, bioróżnorodności i dobrostanu zwierząt, oraz w jaki sposób przyczynia się do rozwoju społeczności. Rolnictwo ekologiczne to w ostatnich latach stale rozwijający się sektor rolnictwa i produkcji żywności. W Polsce cały czas rozwijający się rynek napotyka wiele barier i problemów w zakresie planowania, produkcji i dystrybucji produktów ze względu na brak edukacji i promocji bycia eko.

Rolnictwo ekologiczne jest specyficzną formą gospodarowania i produkcji żywności, gdzie żywność wytwarzana jest metodami naturalnymi w czystym i bezpiecznym środowisku, bez nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów wzrostu i genetycznie modyfikowanych organizmów. Dzięki wykluczeniu pestycydów i nawozów sztucznych nie powoduje zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, ogranicza wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby, sprzyja różnorodności biologicznej, wymaga niewielkich nakładów energii i wytwarza żywność wysokiej jakości.

Czy to możliwe? Żwiększająca się świadomość odbiorców wymusza na producentach dbanie o środowisko, a popyt wpływa na rosnącą popularność produktów ekologicznych.

Rynek rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej w Polsce jest w fazie rozwoju. Wielkość rynku jest trudna do ustalenia, gdyż formalnie kanały dystrybucji i sprzedaży nie są w pełni ukształtowane a producenci często wolą eksportować produkty niż starać się dystrybuować w kraju. Koszty promocji i dystrybucji są nadal wysokie. Całkiem dobre rezultaty przynosi lokalna dystrybucja w dużych aglomeracjach miejskich gdzie świadmość ekologiczna jest wysoka, a popyt na zdrową żywność rośnie. Koszt żywności ekologicznej cały czas jest zbyt wysoki a często konsument nie wie co kupuje.

Jak być eko? Może kupować certyfikowaną żywność ekologiczną?

Unia Europejska gwarantuje wiarygodność produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych, niezależnie od miejsca wytworzenia tych produktów i zapewnia precyzyjne ich etykietowanie. Na etykiecie produktu znajduje się nazwa producenta i przetwórcy lub sprzedawcy oraz nazwa lub kod jednostki certyfikującej. Rolnicy i producenci żywności ekologicznej mogą zamieszczać wspólnotowe logo ekologiczne w przypadku, gdy 95% składników produktu zostało wyprodukowanych metodami ekologicznymi, a produkt był nadzorowany podczas procesu produkcji.

Podobnie jak rolnicy, także sektor przetwórstwa musi spełniać określone wymagania, by na produktach móc stosować logo i znakowanie wspólnotowe lub krajowe. Nowe Rozporządzenie ujmuje to m.in.:

produkcja musi opierać się głównie na składnikach pochodzenia rolniczego
dozwolone nieekologiczne składniki rolnicze muszą być zatwierdzone przez Komisję lub państwa członkowskie UE
bardzo ograniczone ilości dodatków i substancji pomagających mogą być stosowane tylko w określonych przypadkach zatwierdzonych przez Komisję
niedozwolone jest stosowanie substancji aromatycznych i barwników
składniki ekologiczne i typowe muszą być zawsze oddzielnie przechowywane, transportowane i przetwarzane
Wynika stąd, że wpływ regulacji UE i rosnący popyt wraz z zwiększającą się świadomością społeczną powoli polepszają rozwój rolnictwa ekologicznego i promocję żywności ekologicznej. Rynek ma jednak jeszcze wiele przeszkód:

Czynniki utrudniające rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce:

trudne do oszacowania zapotrzebowanie
brak promocji
niska świadomość społeczna
niedostatecznie wykształcone kanały dystrybucji i promocji,
wysokie ceny – czasem cena produktów ekologicznych wielokrotnie porzewyższa ceny „normalnych” czy też „typowych” produktów i ma rangę produktów luksusowych
trudność rozprowadzania produktów w supermarketach i sieciach sprzedaży
Jakie współczesne eko-produkty możemy znaleźć w sklepach?

 • żywność dla dzieci
 • wino wyprodukowane z ekologicznych winogron
 • piwo
 • jogurty
 • ciasta i ciasteczka
 • chleb
 • płatki śniadaniowe
 • różne rodzaje mięs
 • soki owocowe
 • owoce i warzywa w puszkach
 • kawa
 • herbataPOWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę