Gdzie jest opłacalność produkcji rolniczej?

28 lutego 2008
Produkujemy żywność, a niedługo zabraknie nam na chleb – mówili producenci trzody chlewnej i drobiu na spotkaniu w dniu 26 lutego 2008 roku w Olsztynie z Arturem Ławniczakiem Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Spotkanie otworzył i prowadził Jan Maścianica Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, a uczestniczyli w nim także Urszula Pasławska Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jan Heichel Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz szeroka reprezentacja organizacji rolniczych województwa, zakładów przetwórczych oraz instytucji obsługujących rolnictwo. a
Podstawowym celem spotkania było omówienie trudnej sytuacji w rolnictwie Warmii i Mazur, a szczególnie na rynku trzody chlewnej i drobiu. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski przedstawił wyniki prac Zespołu do spraw oszacowania skutków ekonomicznych spowodowanych wystąpieniem ptasiej grypy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego powołanego w dniu 11 stycznia 2008 r. w ramach Komisji Dialogu Społecznego.

     


Następnie Wiceminister Ławniczak przedstawił uczestnikom spotkania założenia rządu w sferze rolnictwa. Podkreślał rolę tworzenia grup producentów rolnych, które w PROW 2007-2013 mają być wyposażone w wiele dodatkowych instrumentów, tj. wsparcie gwarancyjne. Powiedział o projekcie stworzenia funduszu promocji dla mięsa wołowego, drobiu i trzody chlewnej. Namawiał rolników do tworzenia klastrów w ramach swoich branż (klaster - powiązanie podmiotów gospodarczych produkujących i sprzedających z różnymi instytucjami np. uniwersytetem, czy związkami branżowymi), co pozwoliłoby na uruchomienie stałych instrumentów łączących rolników z przetwórcami. Podkreślał także ważną rolę ubezpieczeń rolniczych.
Chętnie się ubezpieczymy, ale żadna firma ubezpieczeniowa nie chce ubezpieczyć drobiu od wystąpienia ptasiej grypy w stadzie – wyjaśniali producenci drobiu - Po tej katastrofalnej dla nas sytuacji część ferm może się już nigdy nie podnieść. Apelujemy o pomoc. Wiceminister zapewnił, że w planach rząd ma uruchomienie środków z rezerwy na dopłaty do kredytów.
Zbigniew Bryś Wiceprezydent Izby Zbożowo-Paszowej zwrócił uwagę, że koszty paszy stanowią o opłacalności produkcji, a w aspekcie wprowadzenia od 12 sierpnia 2008 r. tylko w Polsce zakazu stosowania w paszach genetycznie modyfikowanej soi skończy się to dramatycznie dla polskich producentów rolnych. Pozycja naszego kraju w Europie jest zagrożona. Czy Polska dalej będzie rolniczym krajem w Europie? – głośno dyskutowali zebrani na sali rolnicy. Zwrócili się do przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc w zmianie przepisów w zakresie zniesienia zakazu stosowania GMO.
Wśród wielu tematów poruszanych podczas spotkania dyskutowano o:
  • uproszczeniu procedur wymaganych przez ARiMR podczas składania wniosków
  • problemie rolników z zakupem ziemi użytkowej rolniczo będącej w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa
  • konieczności określenia „od zaraz” definicji rolnika, co pozwoliłoby skierować pomoc tylko do rzeczywistych producentów rolnych;
  • działaniach podjętych przez administrację rządową w celu zwalczania choroby Aujeszky u świń
  • ekspansji firm z udziałem zagranicznym na rynku polskim.

POWIĄZANE

Już jutro, 10 grudnia – biała sobota w Lublinie – program „Profilaktyka zdrowotn...

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia pierwszego ogniska...

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski i świata oraz wizja krajowego rolnictwa to tem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę