aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Głód ziemi

5 stycznia 2016
Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w 2013 sprzedał rolnikom ponad 7 tysięcy hektarów gruntów rolnych.
-  Było to bardzo duże wyzwanie dla Oddziału ANR w Bydgoszczy gdyż w  ubiegłych lata nigdy jeszcze takiej ilości hektarów nie udało się nam sprzedaż czy to w przetargach ograniczonych czy nieograniczonych . W naszym regionie nie było to łatwe, ponieważ 60 % ziemi w kujawsko – pomorskim znajdującej się ZWRSP objęte jest roszczeniami  reprywatyzacyjnymi  i często zdarza się przypadki, ze spadkobiercy choć sami nie zamierzają  kupić tej ziemi to blokują jej sprzedaż w postępowaniach sądowych  bądź w postępowaniach administracyjnych – mówi Edyta Zakrzewska, dyrektor Oddziału ANR w Bydgoszczy.

Ceny gruntów rolnych systematycznie rosną. Średnia cena państwowych  gruntów
rolnych za cały 2013 rok wyniosła ok. 23 tys. zł za 1 ha.  Natomiast w kujawsko – pomorskim
średnia cena gruntów rolnych w III kwartale 2013 r. wyniosła 28 zł za 1ha. Ceny ziemi w kujawsko – pomorskim należą do najwyższych w kraju . Wszystko zależy od zainteresowania kupujących i zróżnicowania klasy ziemi.

Na terenie województwa kujawsko – pomorskiego mamy ziemie zarówno I i II klasy np. w regionie Inowrocławia jak i 4,5 , 6 klasy jak w okolicach Włocławka. Ceny państwowej ziemi wynikające  z operatu szacunkowego sporządzanego przez niezależnego rzeczoznawcę  oscylowały  u nas pod koniec ubiegłego roku wokół 30 – 35 tysięcy . Jest to cena ziemi wystawionej przez Agencje do przetargu – informuje Zakrzewska.

 Głód ziemi w kujawsko – pomorskim jest  bardzo duży zarówno tej znajdującej się w obrocie prywatnym jak i państwowym. Szczególnie , że nie pozostało już jej tak wiele do sprzedania  porównując do zainteresowanych jej zakupem rolników. W gminie Kruszwica rolnik, który zwyciężył w  zorganizowanej przez ANR licytacji zapłacił za jeden hektar 120 tysięcy złotych.POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę