Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Grunty dla obcokrajowców

25 kwietnia 2003

Z zestawień dokonanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za okres ostatnich jedenastu lat nie wynika aby grunty polskie były jakoś szczególnie narażone na wykup.

Sprawy związane z zakupem przez cudzoziemców ziemi reguluje ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Dotychczas nabycie nieruchomości wymaga uzyskania zezwolenia wydawanego przez Ministra SWiA za zgodą Ministra Obrony Narodowej a w przypadku nieruchomości rolnych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W minionym dziesięcioleciu zezwolenia na nabycie przez cudzoziemców prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości otrzymało 15071 osób fizycznych.

Na nabycie nieruchomości rolnych wydano w 1999 roku 142 zezwolenia. Natomiast w roku 2000 Minister SWiA udzielił 180 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni 552,4574 hektara. W ten sposób cudzoziemcy zakupili łącznie - od 1999 roku - 798,8074 hektara.

W sumie obywatele Unii Europejskiej stali się posiadaczami 25.652 hektarów ziemi, co daje zaledwie 0,08 proc. powierzchni Polski.

Najwięcej zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych uzyskały osoby fizyczne i osoby prawne z pochodzące z Niemiec, Szwecji, Austrii i Danii.


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę