Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Inwestorzy uciekają z oszczędnościami

3 grudnia 2015
Żadne pieniądze nie są bezpieczne przed fiskusem - do takich wniosków mogli dojść inwestorzy giełdowi w Europie po zapowiedziach opodatkowania oszczędności na Cyprze. Od rana trwa wyprzedaż akcji na większości europejskich giełd.

Indeksy największych tracą najmocniej. Paryski CAC40 po godzinie 9.00 był już ponad 1,5 procent na minusie, londyński FTSE100 podobnie. Nie niemiecki DAX stracił ponad 1,6 procent. Najmocniej traci rosyjski indeks RTS - ponad 3 procent. Ocenia się, że właśnie inwestorzy z Rosji są największymi depozytariuszami w bankach cypryjskich, oferujących im dużą anonimowość. Cypr jest też popularnym miejscem dla polskich spółek, unikających płacenia podatków w kraju dzięki tak zwanej optymalizacji podatkowej.

Według nieoficjalnych informacji, jeszcze dziś ze strony Cypru ma się pojawić nowa propozycja opodatkowania jednorazową daniną oszczędności zgromadzonych w cypryjskich bankach. Dla depozytów do 100 tysięcy euro miałoby to być 3 procent, powyżej 100 tysięcy - 10 procent, a powyżej 500 tysięcy - 15 procent. Jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze dziś odbędzie się telekonferencja ministrów finansów krajów strefy euro, którzy przedyskutują najnowszą cypryjską ofertę.

Wcześniejsza propozycja Międzynarodowego Funduszu Walutowego i eurogrupy to opodatkowanie depozytów bankowych w wysokości 6,75 procent do 100 tysięcy euro i 9,9 procent - powyżej tej sumy. To jeden z warunków otrzymania przez Cypr pomocy w wysokości 10 miliardów euro.

Cypryjski parlament miał zająć się tą sprawą wczoraj, ale z powodu społecznych kontrowersji, głosowanie w sprawie pakietu ratunkowego przesunięto na późniejszy termin.


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę