Biometan
a_bio-expo_ptak_750

Inwestycje na start

27 marca 2007
Program ruszy dopiero za dwadzieścia dni a już przed niektórymi regionalnymi oddziałami Agencji Restrukturyzacji ustawiły się kolejki chętnych. Ponowny nabór wniosków na inwestycje w gospodarstwach rolnych rozpocznie się 16 kwietnia. Pula środków przeznaczonych na inwestycje w gospodarstwach rolnych jest niewielka bo tylko 200 milionów złotych. Zdaniem ministerstwa rolnictwa powinno to wystarczyć dla 2,5 – 3 tysięcy rolników. Dodatkowe środki pochodzą z oszczędności jakie pojawiły się w programach na lata 2004-2006. Maksymalne wsparcie dla jednego gospodarstwa to zwrot połowy poniesionych kosztów do kwoty 300 tysięcy złotych.

Marek Zagórski, wiceminister rolnictwa : Pojawiły się takie zarzuty, że my te środki przetrzymujemy. To nieprawda, dlatego że te środki pojawiły się teraz, wtedy kiedy już weryfikujemy złożone wnioski o płatność.

Program ostatecznie musi być rozliczony do połowy przyszłego roku dlatego zdaniem resortu rolnictwa producenci powinni raczej decydować się na zakup maszyn. Inwestycje budowlane wymagają wielu pozwoleń i rolnicy mogliby mieć problem z ich terminowym zakończeniem. Mimo że oficjalnie termin naboru dokumentów nie został jeszcze ogłoszony już pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczął się wyścig po fundusze. Najgorzej było w Poznaniu.

- Gdzieś znaleziono 230 milionów zł. i powiedziano: „Propagandowo to rzucimy rolnikom, niech się biją.” – mówi Piotr Kasprzak ze Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników.

I prawie się pobili – informacja, że są jakieś pieniądze na rolnicze inwestycje rozchodziła się pocztą pantoflową.

Pierwsza lista kolejkowa szybko okazała się nieuczciwa. Pojawiły się informacje, że za miejsce na niej trzeba płacić. Nową i jak twierdzą – uczciwą – listę stworzyli związkowcy z Centrum Narodowego Młodych Rolników.

Do dziś na tej liście jest już ponad 400 nazwisk i wciąż przybywają nowi chętni. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał wzór wniosku o dofinansowanie inwestycji nie jest też pewne (ani kiedy Agencja wnioski będzie przyjmować ani) ile będzie miała na nie pieniędzy. Związek jednak już dziś oszacował, że w Wielkopolsce będzie ich za mało.

Jak udało nam się dowiedzieć podobna sytuacja jest w Toruniu. W ministerstwie rolnictwa trwają właśnie ustalenia jak będzie przebiegała procedura przyjmowania wniosków. Jedno jest już pewne nie będzie można składać dokumentów poprzez pełnomocników.


POWIĄZANE

To już druga rocznica współpracy znanej sieci restauracji Salad Story i Foodsi, ...

Stabilny czynsz dzierżawny nawet przez 30 lat – często wyższy niż możliwości zar...

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zadeklarowała, że nie będzie dążyła do zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę