aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak budować to we dwoje...

12 marca 2008
Państwo Iwona i Andrzej Olejniczak prowadzą wraz z córką Dorotą gospodarstwo rolne o powierzchni 75 ha we wsi Dąbkowice koło Kutna.
Gospodarstwo prosperuje od 1982 roku. Na mocy aktu notarialnego Gospodarze otrzymali od Rodziców pana Andrzeja grunty orne o powierzchni 13,59 ha. W 1984 roku zbudowano budynek mieszkalno – inwentarsko – składowy.

Gospodarstwo obrało wielokierunkowy profil produkcji co oznaczało, że zajmowało się zarówno produkcją roślinną jak i zwierzęcą z nachyleniem ku trzodzie chlewnej. Produkcja trzody rozpoczęła się od kilku sztuk. Produkcja roślinna była zróżnicowana – uprawiano buraki cukrowe, rzepak, pszenicę, jęczmień i ogórki nasienne. W chwili obecnej gospodarstwo zajmuje powierzchnię 75 ha w tym 20 ha dzierżawy. Uprawiana jest kukurydza na ziarno, rzepak oraz pszenica i jęczmień na reprodukcję dla Hodowli Roślin Strzelce.
Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamknietym. Do lutego 2007 roku cała produkcja na fermie opierała się na prosiętach z zakupu. W 2005 podjęto decyzję o budowie chlewni z przeznaczeniem na produkcję loszek hodowlanych.Po wielu spotkaniach i rozmowach firmą która najbardziej zainteresowała Gospodarzy i złożyła ofertę na stado podstawowe został PEN AR LAN Polska z siedzibą w Lesznie. W chwili obecnej stado podstawowe loch liczy 366 sztuk (+ rezerwa produkcyjna 34 sztuki) i 6 knurów.

       


 Wykastrowane knurki i loszki, które nie przejdą selekcji są tuczone w gospodarstwie a pozostałe są  odbierane przez innych hodowców. Zwierzęta żywione są paszami gotowymi pochodzącymi z zakupu. Od 12 lat gospodarstwo współpracuje z firmą Provimi – Rolimpex S.A.  z siedzibą w Dobrzelinie. Są to pasze pełnoporcjowe, stworzoene pod zapotrzebowanie zwierzat utrzymywanych na fermach.  Zwierzęta są tuczone przez okres 105 – 110 dni i osiągają wagę 105 – 115 kg. Zużycie paszy klaruje się w przedziale 2,68 – 2,85 kg. Podsumowując 2007 rok skala produkcji zamknęła się na poziomie 8375 sztuk. W rozmowie Gospodarze zapewnili mnie że myślą o dalszych inwestycjach w gospodarstwie ponieważ wychodzą z założenia że nie można zaprzestawać w pracy gdyż wtedy « to człowiek nie tylko zaprzestaje się rozwijać ale także się cofa ».
Gospodarstwo państwa Olejniczak jest miejscem szkoleń i spotkań z gośmi z zagranicy. W oparciu o działalność gospodarstwa zostały napisane trzy prace: dyplomowa, inżynierska i magiserska. W ostatnich trzech latach gospodarstwo zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia. Do najbardziej prestizowych nagród należy tytuł Mistrza Agroligii 2006 roku województwa łódzkiego i  V-ce Mistrza Krajowego, uzyskano również tytuł w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2006 i wyróżnienia Złotej Wiechy 2006 i 2007 roku.

W ostatnim czasie zostali laureatami konkursu organizowanego przez Polsus i zajęli zaszczytne I miejsce w kategori Producenci.
Patrząc na to gospodarstwo wydawać by się mogło że świnskie dołki nie grają tutaj żadnego znaczenia. Prawda jest jednak taka że wytrwałością i cierpliwością a także chęcią zrobienia czegoś w życiu można  wiele  znieść i przetrwać. Mottem Gospodarzy stało się stare przysłowie « kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi » Zaryzykowali i osiągnęli wszystko ciężką pracą i wytrwałością.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę