Karpie powinno się zabijać prądem

23 grudnia 2003

Najlepszym sposobem uśmiercenia karpia jest włożenie go do pojemnika z wodą, przez którą przepuszczono prąd stały - uważa Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami, które apeluje do sprzedawców o humanitarne traktowanie ryb. Kampanię "Jeszcze żywy karp" przeprowadzili w kilku miastach Polski ekolodzy z "Klubu Gaja".

TOnZ zaapelowało o przerwanie "okrutnej tradycji", jaką dla Towarzystwa jest sprzedawanie karpi w pojemnikach bez wody i wkładanie przez sprzedawców żywych ryb do siatek klientów, co powoduje "powolną i nacechowaną wielkimi cierpieniami śmierć".
 
 W centrach miast, m.in. w Bielsku-Białej, Warszawie, Łodzi i Cieszynie, ekolodzy z "Gai" przeprowadzili akcje informacyjne. Namawiali mieszkańców, by kupowali karpie i przekazywali im. Ryby później wypuszczano do jeziora. Ekolodzy zorganizowali tę akcję po raz piąty.
 
 Ekolodzy podkreślają, że ryby często są zabijane z naruszeniem prawa - na oczach przechodniów, także dzieci. Ustawa o ochronie zwierząt zabrania tymczasem "uboju lub uśmiercania zwierząt kręgowych przy udziale dzieci lub w ich obecności".
 
 "Akcja ma charakter symboliczny, bo nie zmienimy tradycji. Chcemy jednak uczulić ludzi, by nie łamano prawa" - powiedział prezes Gai Jacek Bożek.
 
 Ekolodzy rozesłali listy do szefów sieci hipermarketów w Polsce, by zwrócili uwagę sprzedawców na sposób przechowywania i pakowania ryb. "W ubiegłym roku mieliśmy mnóstwo sygnałów, że ryby przetrzymywano w niewielkich pojemnikach. Zdarzały się przypadki pakowania żywych ryb w folię, przez co dusiły się. Apelujemy do szefów sieci, by tak nie robiono, wskazując zarazem, że jest to niezgodne z prawem" - powiedział Bożek.
 
 Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja" powstało na przełomie lat 80- i 90. Zrzesza kilkuset członków. Zainicjowana przez ekologów akcja poparcia wniosku o przyjęcie ustawy "O ochronie zwierząt" zaowocowała zebraniem pod nim 600 tys. podpisów.


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały przygotowane zostały zmiany w po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę