aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kierzkowska ministrem stanu w Kancelarii Premiera

5 stycznia 2016
Premier Donald Tusk powołał b. wicemarszałek Sejmu Ewę Kierzkowską (PSL) na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii PRM oraz podsekretarza stanu w KPRM Adama Jassera na stanowisko wiceszefa stałego komitetu Rady Ministrów.

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przekazanym we wtorek PAP podało, że Tusk powołał Kierzkowską i Jassera na nowe funkcje z dniem 24 listopada, tj. w czwartek.

Kierzkowska w ostatnich wyborach parlamentarnych nie dostała się do Sejmu, pomimo startu z pierwszego miejsca na liście ludowców w okręgu toruńskim. O tym, że ludowcy chcą, by została skierowana do kancelarii premiera, PAP dowiedziała się nieoficjalnie ze źródeł w PSL już w minionym tygodniu.

Według rozmówców PAP, na posiedzeniu kierownictwa ugrupowania (które odbyło się w miniony wtorek) zostało przesądzone, że była wicemarszałek Sejmu będzie skierowana do kancelarii premiera. "Na pewno Ewa Kierzkowska zostanie w Warszawie. Jest osobą kompetentną i tworzy wokół siebie przyjazny klimat" - powiedział wtedy o partyjnej koleżance jeden z posłów Stronnictwa.

Na jej kandydaturę przychylnie patrzyła PO

Gdy pojawiły się pierwsze spekulacje na temat tego, że Kierzkowska może zostać ministrem w kancelarii premiera, polityk z władz Platformy powiedział PAP, że premier Donald Tusk powinien bez problemu zaakceptować tę kandydaturę. "Jest politykiem lubianym, kontaktowym, a taki jest potrzebny na tym stanowisku" - uzasadniał.

W minionej kadencji za relacje na linii rząd-parlament odpowiadał polityk PSL Eugeniusz Grzeszczak, który w obecnej kadencji jest wicemarszałkiem Sejmu.

Przed czterema laty, w wyborach parlamentarnych w 2007 Kierzkowska zdobyła mandat poselski, startując z listy PSL w okręgu toruńskim; uzyskała wtedy ponad 7,5 tys. głosów. W 2008 r. została wiceprezesem NKW PSL. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 r. objęła stanowisko wicemarszałka Sejmu w miejsce Jarosława Kalinowskiego, który został wybrany na posła PSL do Parlamentu Europejskiego.

Adam Jasser w poprzedniej kadencji pełnił obowiązki sekretarza Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. W przeszłości był też dyrektorem programowym i członkiem Zarządu Fundacji demosEuropa - Centrum Strategii Europejskiej. Do kwietnia 2009 r. był szefem redakcji Agencji Reutera na Europę Centralną, Bałkany i Turcję, a od 2001 r. do 2004 r. szefem biura Agencji Reutera we Frankfurcie, które specjalizowało się w problematyce ekonomicznej, sektorze przedsiębiorstw, rynkach i działaniach Europejskiego Banku Centralnego. Ukończył kurs zarządzania w Michigan Business School.

Stały komitet Rady Ministrów jest organem pomocniczym RM i premiera

Jego zadaniem jest m.in. inicjowanie, przygotowywanie i uzgadnianie rozstrzygnięć albo stanowisk Rady Ministrów lub Prezesa RM.

W skład stałego komitetu RM wchodzą: przewodniczący (powoływany i odwoływany przez premiera spośród ministrów), sekretarze stanu w ministerstwach, a także przedstawiciel premiera, którym jest albo szef KPRM, albo wyznaczony przez niego sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w kancelarii premiera.POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę