GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Kombajny ruszyły

13 lipca 2010
Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się wreszcie żniwa jęczmienia. Tymczasem młyny przygotowują się już do skupu pszenicy. Przyroda szybko nadrabia opóźnienia, więc rolnicy sądzą, że kosić będzie można w końcu miesiąca.
Jeszcze ostatni pomiar wilgotnościomierzem i już wiadomo - można kosić. Takich urządzeń nie mają przeciętne gospodarstwa. Dlatego rolnicy patrzą na kombajny i według nich układają kalendarz prac.

Mirosław Zmierczak - Polmar Agro Ciechów - "Po prostu obserwują sąsiada - widzą, że kosi to wyjeżdżają i też koszą."

Gospodarz zadowolony ze zbirów. Jęczmień jest dorodny, ziarno grube. Plon będzie dobry - 8-9 ton z hektara.

Mirosław Zmierczak - Polmar Agro Ciechów - "Z ceną jest nieciekawie, bo w tej chwili browary proponują ceny około 400 złotych za tonę, jest to raczej niska cena - z reguły cena jęczmienia browarnianego była wyższa niż cena pszenicy."

Za to oczekiwać można nieco lepszych cen pszenicy. Rolnicy jeszcze w tej chwili sprzedają resztki ziarna. Kto przechował zboże do ostatniego momentu, ten zarobił.

Jerzy Kuchciak - Dolnośląskie Młyny - "Ceny na ten moment są znacznie wyższe niż miesiąc, półtora miesiąca temu, wynika to z dwóch powodów - pierwszy to nadzwyczajna sytuacja jaka jest po powodzi, to wprowadziło zamieszanie na rynku i drugi powód to wzrost kursu euro wobec złotego, w związku z tym ci rolnmicy, którzy przetrzymali zboże i sprzedali teraz trochę więcej zarobili."

Elewatory w Ujeździe Wielkim oczekują na pierwsze dostawy w ostatnim tygodniu lipca. A póki nie ma polskiego zboża, wezmą słowackie, już z nowych żniw. Transporty rozpoczną się w tym tygodniu. Dolnośląskie Młyny zaspokoiły w ubiegłym roku w ten sposób ponad jedną trzecia swoich potrzeb. Teraz kuszą polskich producentów propozycja przechowania ziarna.

Jerzy Kuchciak - Dolnośląskie Młyny - "Do końca sierpnia nie naliczamy żadnych opłat, natomiast od pierwszego wrzesnia te opłaty będą stosunkowo niewielkie - znacznie niższe niż obowiązują w UE, niż płaci ARR - w zależności od tego czy to jest zboże kontraktowane u nas czy nie, to opłata jest w granicach 3 - 3,50 zł za tonę za miesiąc przechowywania."

Cena 450 - 500 za tonę pszenicy będzie w tym roku ceną równowagi – zapowiadają Dolnośląskie Młyny.


POWIĄZANE

W dniu 24.11.2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - ...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza 10 grudnia o godz...

CLAAS Polska informuje, że z dniem 31 grudnia 2020 r. kończy współpracę z firmą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę