BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Konferencja prasowa Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusza Szymczychy przed Dożynkami w Spale

9 września 2004

Święto Plonów, piękny ludowy obrzęd, wieńczy coroczny, ogromny trud rolników. W jego symbolach - misternie wykonanych wieńcach i okazałych bochnach chleba - kryją się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za obfite zbiory. Zamknięta w nich jest także mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi, ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Te słowa zamieszczone zostały na stronie internetowej przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Barbara Ogrodowska, z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie wyjaśnia, że n azywano je Okrężnem (od obrzędowego obchodzenia, czyli okrążania pól po zebraniu zboża) Wieńcowem lub Wieńczynami (od najważniejszego artybutu - wieńca dożynkowego z kłosów i płodów ziemi) i najczęściej dożynkami, obrzynkami lub zażynkiem, bo odbywały się po żniwach, kiedy już zakończyło się żęcie zboża i uprzątnięto pola.

Były i pozostały dotychczas największym i najważniejszym w roku świętem gospodarskim obchodzonym po zakończeniu żniw.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Szymczycha, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dożynek przedstawiając program tego doniosłego Święta i zapraszając wszystkich chętnych do Spały w imieniu Prezydenta RP, swoim i organizatorów, podkreślił podtrzymanie tradycji przedwojennych, gdyż prezydent Mościcki właśnie do Spały przeniósł jego obchody. Jednocześnie będzie to Święto jak najbardziej współczesne, pierwsze po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej.

Starostą Dożynek Prezydenckich 2004 będzie dr Karol Marciniak, Prezes spółki DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o . Spółka jest czołowym hodowcą nowych odmian zbóż w Polsce. Ponadto marka firmy jest bardzo dobrze znana w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej, Korei Południowej czy Nowej Zelandii. Największym sukcesem firmy było wprowadzenie do szerokiej uprawy nowego zboża, jakim jest pszenżyto.

Starościną Dożynek Prezydenckich 2004 zostanie pani Bożena Kurowska Prowadzi wraz z mężem Gospodarstwo Szkółkarskie L i G Kurowscy w Końskowoli woj. lubelskie. Gospodarstwo zdobyło Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Gospodarstwo Rolne" w 2004 roku.

Asystentka Starostów Pani Irena Polit jest absolwentką Akademii Rolniczej w Olsztynie. Wraz z mężem Czesławem prowadzi 17 ha, wielopokoleniowe gospodarstwo rolne we wsi Osse, gm. Stryków, woj. Łódzkie. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.

Pan Marcin Sarna będzie asystentem Starostów. Od 1995 roku wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 75 ha. Reprezentuje rolników powiatu radomszczańskiego w Łódzkiej Izbie Rolniczej.

Dożynki Prezydenckie to nie tylko świętowanie i dziękowanie za zebrane plony, ale także doskonała okazja do pogłębienia wiedzy na najbardziej aktualne tematy związane z przyjęciem przez Polskę z dniem l maja 2004 roku zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Od tego dnia zmienił się całkowicie system interwencji na rynkach rolnych, zaczął obowiązywać system dopłat bezpośrednich oraz kwoty produkcyjne

Promowaniu zrzeszania się rolników w grupy producentów rolnych poświęcone będzie seminarium i warsztaty w przeddzień Dożynek Prezydenckich w Spale , zorganizowane przez SGGW, Krajową Radę Izb Rolniczych przy wsparciu MRiRW oraz Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa.

Uroczyście zostanie otwarta pracownia komputerowa w Szkole Podstawowej w Brzostowie (gmina Inowłódz). Będzie to 501 pracownia, która została ufundowana dzięki staraniom Pana Prezydenta.

Oprawie Dożynek towarzyszyć będzie szereg imprez, pokazów, wystaw i występów zespołów. Zostanie uruchomiony pociąg z Tomaszowa do Spały, który bezpłatnie dowiezie wszystkich chętnych, którzy zdecydują się wziąć aktywny udział w obchodach Dożynkowych.


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę