Kosiniak-Kamysz kandydatem PSL na ministra pracy

14 listopada 2011
PSL utrzyma w nowym rządzie resorty pracy, gospodarki i rolnictwa. Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak poinformował, że Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem jego partii na szefa resortu pracy i polityki społecznej.
"W rozmowie z panem premierem Donaldem Tuskiem przedstawiłem propozycję, aby przywrócić taką strukturę naszej wzajemnej odpowiedzialności, jaka była przyjęta w dotychczasowej kadencji, która mija - czyli aby PSL odpowiadało za gospodarkę, rolnictwo oraz pracę i politykę społeczną. Po wymianie poglądów i argumentów uznaliśmy z premierem, że w takiej właśnie konfiguracji politycznej będziemy kształtowali przyszły kształt rządu" - powiedział Pawlak w czwartek na konferencji prasowej.
Dodał, że kandydatem PSL, który "funkcjonowałby w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej", jest Władysław Kosiniak-Kamysz.
Prezes PSL podkreślił, że Kosiniak-Kamysz jest "aktywny w działalności publicznej i politycznej od wielu lat".
"Od 3-4 lat jest sekretarzem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, naszej najwyższej władzy wykonawczej, skończył niedawno doktorat z medycyny, miał bardzo ciekawe badania międzynarodowe. Jest bardzo zaangażowany w działalność polityczną" - mówił Pawlak.
Zdaniem prezesa PSL, obecnie w resorcie pracy największym wyzwaniem jest praca dla młodych ludzi, szczególnie dla osób po studiach. "To powinien być temat wiodący dla naszego kraju" - ocenił.
Nie chciał powiedzieć, czy to premier Donald Tusk postanowił, że Jolanta Fedak nie będzie dłużej szefową resortu pracy. "Pani minister Fedak wypełniła swoje zadanie w sposób bardzo owocny" - powiedział Pawlak. Przypominał w tym kontekście ustawę o emeryturach pomostowych, a także propozycje ws. opieki nad dziećmi i politykę dotyczącą zmniejszania bezrobocia.
Oświadczył, że "takie są uwarunkowania", że w resorcie pracy dokonywana jest zmiana, natomiast Fedak "będzie w nowych rolach obecna w polityce".
Pawlak zapewnił, że nie proponował Platformie, żeby PSL objęło w rządzie resort zdrowia. "Dziennikarze poddali się w środę emocjom i rozwijali pewne wątki, niezależnie od naszej woli. Za to nie odpowiadam" - powiedział Pawlak, komentując informacje medialne o tym, że Kosiniak-Kamysz miałby objąć resort zdrowia.
Prezes PSL zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał z Tuskiem o głównych tezach expose, które szef rządu ma wygłosić w Sejmie w piątek 18 listopada. Ocenił, że szybka decyzja w sprawie składu rządu zwiększy poczucie stabilności Polaków.
"W przyszłym tygodniu będziemy z panem premierem pochylali się nad głównymi tezami dotyczącymi expose. Tak, aby to co do istoty i tych ramowych warunków, było zgodne z przesłaniem koalicji na następne cztery lata" - powiedział Pawlak.
Prezes PSL zaznaczył, że Tusk przedstawi w expose główne punkty programu koalicji na następne cztery lata. "Uwzględniamy tu odniesienia do tego, co się dzieje w Europie i do tych dość w tej chwili ważnych trendów w Europie, w strefie euro. Widzą państwo, co się dzieje w Grecji, we Włoszech, więc tutaj bardzo ważne jest, żeby ze strony Polski była szybka decyzja co do składu rządu, co do programu rządu, abyśmy dawali poczucie stabilności dla ludzi, ale także poczucie stabilności dla gospodarki, przedsiębiorców i instytucji finansowych" - podkreślił.
Pawlak ocenił też, że jeśli Polska wykorzysta dobrą koniunkturę bieżącego roku, to jest szansa na to, by w przyszłym roku finanse publiczne były w lepszym stanie.

POWIĄZANE

Badanie Kantar Polska: Ponad połowa Polaków jest w stanie zapłacić za piwo góra ...

DANONE razem z dostawcami regeneruje gleby w Polsce by korzystnie wpływać na zdr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę