aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ludowe zwyczaje podczas świąt

14 grudnia 2004

Tradycje ludowego świętowania Bożego Narodzenia na Kielecczyźnie, w okresie od św. Łucji (13 grudnia) do Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), przedstawia wystawa etnograficzna "Hej kolęda! Hej, nam, hej!". Ekspozycja otwarta została w poniedziałek w dworku Laszczyków w Kielcach, który jest siedzibą Muzeum Wsi Kieleckiej.

"Ekspozycja przypomina i wyjaśnia sens oraz znaczenia wielu zwyczajów, rytuałów i obrzędów. Zaprezentowane na niej szopki, maski i stroje kolędnicze, a także inne rekwizyty obrzędowe oraz teksty literackie wprowadzają w niezwykły świat ludowego świętowania, pełnego symboli, magii, ukrytych sensów i odległych tradycji" - powiedziała współautorka wystawy dr Elżbieta Szot- Radziszewska.

W zimowym okresie wyczekiwania na nowy cykl wegetacyjny prawie wszystkie świąteczne obrzędy, zabiegi magiczne i wróżby skierowane były ku "zaświatom" - zaznaczyła znawczyni ludowości.

M.in. mieszkańcy Ponidzia - terenów nad rzeką Nidą - od 13 do 24 grudnia odkładali co dzień jedno nadpalone polano, by z wszystkich dwunastu rozpalić w Boże Narodzenie ogień. Uderzenie nowym sierpem w rozżarzoną cegłę miało zwabić na ucztę czarownice. Wierzono, iż ugoszczone wiedźmy będą cały rok trzymały się z dala od żywego dobytku - opowiedziała Szot-Radziszewska.

"Wspólne świętowanie jest nadal rodzajem zbiorowej terapii, rozładowuje napięcia, łagodzi spory, zbliża ludzi. Zwyczaj wypędzania Starego Roku i "demonów zła" oraz wprowadzania szczęścia do Roku Nowego zawsze pozostanie dla nas fascynacją" - podsumowała etnograf.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę