GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Ministerstwo Finansów o reformie podatkowej

5 stycznia 2006
Nie wiadomo, kiedy podatki zostaną obniżone i czy w ogóle będą niższe. Być może zamiast niższych stawek podatkowych będziemy mieli niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Albo jakiś wariant pośredni.

Obiecaliśmy premierowi, że przygotujemy kilka wariantów obniżenia obciążeń podatkowych i parapodatkowych (m.in. składki na ubezpieczenia). Przynajmniej dwa warianty –  powiedziała we wtorek w czasie konferencji prasowej minister finansów Teresa Lubińska. Minister oficjalnie otworzyła publiczną debatę nad reformą systemu podatkowego.

Zależy nam na tym, żeby system podatkowy był prorozwojowy, stabilny i żeby sprzyjał sprawiedliwości podatkowej – oznajmiła Lubińska. Zapowiedziała, że - przygotowując plan reformy podatkowej - Ministerstwo Finansów będzie się kierować programem PiS (m.in. zastąpienie obecnych stawek PIT 19, 30 i 40 proc. stawkami 18 i 32 proc., a docelowo 18 i 28 proc.). Plan reformy ma mieć jednak więcej wariantów.

Przygotujemy również wariant, w którym stawki podatkowe pozostaną niezmienione, natomiast będą zmiany w ZUS w kierunku obniżenia kosztów pracy. Być może będą też warianty pośrednie, w których trochę obniżymy stawki podatkowe i trochę składki na ubezpieczenia społeczne – mówiła minister.

Nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów dzieli podatki na dwa zakresy. Pierwszy to zakres polityczny - dotyczy przede wszystkim wysokości stawek podatkowych. W tej chwili nie ma żadnych decyzji co do tego, czy i jak zmienią się stawki podatków. Zapadną najwcześniej pod koniec marca – stwierdził Marek Zuber, doradca ekonomiczny premiera.

Ale podatki to nie tylko stawki. Drugi zakres podatków to przepisy. Resort już pracuje nad uproszczeniem przepisów podatkowych. System podatkowy jest w tej chwili tak skomplikowany, że przedsiębiorcy odczuwają to jako czynnik hamujący rozwój – stwierdził wiceminister finansów Mirosław Barszcz. Chcemy przywrócić prawu podatkowemu zdrowy rozsądek. Chodzi o to, by nie nakładało na podatników obowiązków czasami niemożliwych do zrealizowania. Chcemy wprowadzić proste i skuteczne metody komunikowania się podatników z urzędami skarbowymi, ułatwić rozliczanie się z podatków, zmniejszyć liczbę obowiązków administracyjnych nakładanych na firmy, sprawić, by system podatkowy stał się bardziej przyjazny –  wyjaśnił.

W przyszłym tygodniu resort finansów ma uruchomić stronę internetową, na której każdy podatnik będzie mógł zgłosić swoje propozycje zmian w systemie podatkowym, pokazać przepisy, które jego zdaniem są najbardziej bezsensowne, najbardziej hamują jego działalność. To pierwszy etap debaty nad zmianami w systemie podatkowym. Chcemy na początku "zebrać wiedzę" – stwierdziła minister Lubińska.

Zapowiedziała, że propozycje zgłaszane przez podatników będzie oceniał zespół ekspertów. Te najbardziej trafne mają trafić do projektów ustaw. Ministerstwo nie ukrywa, że najbardziej liczy na opinie przedsiębiorców. Premier uważa, że trzeba zrobić wszystko, by przyspieszyć wzrost gospodarczy. Wzrost tworzą przedsiębiorcy i dlatego trzeba im pomóc – stwierdził Marek Zuber. Do naprawy systemu podatkowego biorą się praktycy, osoby, które na co dzień mają do czynienia z podatkami - przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Chcemy słuchać ich podpowiedzi. Jest duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu zmiany przepisów będą dobre, pomogą podatnikom – podsumował.


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę