AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

MZ chce ograniczyć możliwość zakupu niektórych leków na katar

5 stycznia 2016

Ograniczenie możliwości zakupu produktów leczniczych zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych leków na katar, do jednego opakowania - zakłada projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Chodzi o leki na katar dostępne bez recepty, takie jak Cirrus, Acatar AT, Sudafed. MZ podkreśla, że zaproponowana zmiana nie będzie przeszkodą dla pacjentów kupujących je w celu leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ma natomiast przeciwdziałać zakupom w ilościach hurtowych do pozamedycznego wykorzystania pseudoefedryny jako substancji psychoaktywnej, czyli do odurzania się.
Resort zdrowia przypomina, że pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Do działań niepożądanych zaliczane są m.in. bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardia, podwyższone ciśnienie tętnicze. Substancja ta działa pobudzająco na układ nerwowy, a także zmniejsza łaknienie. Może powodować uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy.
W ocenie MZ, bardzo trudno jest określić faktyczną skalę zjawiska używania leków zawierających pseudoefedrynę lub jej sole w celu odurzania się. Jednym ze źródeł jest badanie zrealizowane w 2008 r. na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, prowadzone na reprezentatywnej próbie uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Według niego, do przyjmowania leków przeciwkaszlowych - w celu odurzania się - przyznało się ok 3 proc. respondentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy ok. 2 proc., a w ciągu ostatnich 30 dni - ok. 1 proc.
Ponadprzeciętna sprzedaż preparatów zawierających pseudoefedrynę
Z opracowania firmy US Pharmacy, wykonanego w ramach współpracy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym oraz Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii wynika, że ponadprzeciętna sprzedaż preparatów zawierających pseudoefedrynę, sugerująca jej pozamedyczne wykorzystanie, jest zróżnicowana terytorialnie.
Podczas analizy zidentyfikowano 29 obszarów o nasilonej sprzedaży oraz 3 produkty (Cirrus, Acatar AT i Sudafed). Głównymi regionami Polski, gdzie ma miejsce to zjawisko, są cztery województwa: dolnośląskie, śląskie, małopolskie i lubuskie (w skali kraju 83 proc. sprzedaży).


POWIĄZANE

Targi BIOFACH to największa impreza na świecie obejmująca swoją tematyką żywność...

W 2022 roku inflacja, wysokie koszty produkcji i obniżone nastroje konsumenckie ...

Czy firmy gazowe bogacą się kosztem odbiorców?   Ceny gazu nie były tak niskie o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę