aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najlepsze rozwiązania w zwalczaniu chwastów w zbożach ekator Pak + Atlantis 12 OD

24 grudnia 2015

Powszechne uproszczenia w zmianowaniu oraz w uprawie roli sprawiają, że niebezpieczeństwo silnego zachwaszczania plantacji zbóż wyraźnie wzrosło. Tym samym zwiększyło się zapotrzebowanie producentów zbóż na skuteczniejsze niż dotychczas sposoby efektywnego zwalczenia chwastów w zasiewach. W zbożach ozimych chwasty można zwalczać już jesienią, ale często ze względu na słabe zaawansowanie wówczas zbóż we wzroście, wynikłe na przykład z późnego terminu siewu, termin oprysku herbicydowego przesuwa się na wiosnę. Ważnym powodem przesunięcia zabiegu herbicydowego na okres pozimowy jest często także chęć opóźnienia o kilka miesięcy wydatkowania funduszy na ten cel.
Skuteczne zwalczenie chwastów wiosną często nie jest łatwe, gdyż chwasty mogą osiągać wtedy zaawansowane stadia rozwoju, zwłaszcza po łagodnej zimie. Dlatego decyzje związane z ich zwalczaniem w tym okresie powinny być bardzo przemyślane.  Znakomite rozwiązanie na wiosenne niszczenie chwastów w oziminach proponuje Firma Bayer CropScience.  Tym rozwiązaniem jest zastosowanie oprysku plantacji mieszaniną preparatów Sekator Pak z Atlantisem OD. Taka mieszanina zabezpieczy zasiewy nawet bardzo silnie zachwaszczone chwastami dwu- i jednoliściennymi. Za zwalczenie chwastów dwuliściennych w mieszaninie odpowiada przede wszystkim pierwszy składnik tj. Sekator Pak. Jest to mieszanina dwu preparatów Sekator 125 OD i Esteron®1 600 EC w stosunku wagowym 1:3. Pierwszy z wymienionych preparatów jako substancję aktywną posiada w swym składzie amidosulfuron oraz jodosulfuron metylosodowy, a drugi 2,4-D w formie estru. W ten sposób preparaty te znakomicie uzupełniają się w zakresie zwalczania chwastów i są w stanie zniszczyć praktycznie wszystkie, występujące w łanie zboża chwasty dwuliścienne, w tym także przytulię czepną, chaber bławatek, mak polny, gwiazdnicę pospolitą, ostrożeń polny, rumianowate, czy fiołek polny. Natomiast za zwalczanie chwastów jednoliściennych odpowiada Atlantis 12 OD, w którego składzie znajduje się mezosulfuron metylowy i jodosulfuron metylosodowy. Taki zestaw substancji aktywnych bezkonkurencyjnie wyeliminuje wszystkie chwasty jednoliścienne a w szczególności miotłę zbożową i owies głuchy, a także wyczyńca czy wiechliny.
Należy dodać, że Sekator OD oraz Atlantis OD to preparaty wyprodukowane w nowoczesnej technologii ODesi zapewniającej lepsze zatrzymywanie preparatu na powierzchni chwastów, doskonałe rozprzestrzenianie się po powierzchni liści i łodyg chwastów oraz lepsze pobieranie substancji aktywnych. To także decyduje o wysokiej efektywności mieszaniny Sekator Pak + Atlantis OD. W badaniach przeprowadzonych w Zakładach Doświadczalnych IUNG PIB mieszanina Sekator Pak + Atlantis OD wykazała rzadko spotykaną, wysoką skuteczność odchwaszczania łanów pszenicy ozimej (rys. 1 i 2).

®1 – zastrzeżonu znak towarowy firmy Dow AgroSciences

 


Badania w IUNG PIB  również udowodniły, że mieszanina Sekator Pak + Atlantis OD mimo bardzo dużej skuteczności nie jest fitotoksyczna dla roślin zbożowych nawet przy dawce dwukrotnie wyższej niż zalecana w praktyce, co związane jest z tym, że czynnikiem aktywnym Sekatora OD i Atlantisu OD jest mefenpyr dietylu, który jest tzw. sejfnerem zapewniający bardzo wysoką selektywność herbicydów. Działanie sejfnera polega z jednej strony na redukcji pobierania i przemieszczania herbicydu do rośliny zbożowej a z drugiej na zakłócaniu działania i usprawnianiu degradacji substancji aktywnych herbicydu w tkankach.

 


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę