aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie będzie polowań na łosie?

3 grudnia 2015
Po konsultacjach społecznych minister środowiska Maciej Grabowski wstrzymał prace nad nowelą rozporządzenia ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne - poinformował rzecznik MŚ Paweł Mikusek. Dotyczyło ono m.in. czasowego przywrócenia polowań na łosie.

Jak wyjaśnił w czwartek PAP rzecznik, część organizacji społecznych, które brały udział w konsultacjach dot. rozporządzania, podawała w wątpliwość dane GUS dotyczące populacji łosi w Polsce.
Resort chciał wprowadzić czasowy odstrzał tych zwierząt z powodu zbytniego wzrostu ich populacji. W momencie wprowadzania moratorium, łosi było 2 tys. 70 sztuk, obecnie jest ich ok. 13,7 tys. Ministerstwo argumentowało ponadto, że wzrasta także skala szkód przez nie powodowanych w uprawach leśnych oraz liczba wypadków drogowych z ich udziałem.
W 2013 r. Skarb Państwa wypłacił za szkody powodowane przez łosie, na terenach, gdzie ma być przywrócony odstrzał, ponad 1,4 mln zł. W ostatnich latach w Warmińsko-mazurskim doszło do 72 wypadków z udziałem łosi, a w Lubelskiem - do 98. Polowania miały trwać od 1 września br. do 30 listopada 2016 r. w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, a także na wschód od Wisły: w kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim.
Projekt rozporządzenia spotkał się jednak z ostrą krytyką części naukowców oraz organizacji ekologicznych.
Mikusek poinformował, że przed ostateczną decyzją ws. zniesienia moratorium na odstrzał raz jeszcze zostanie oszacowany stan populacji łosia w Polsce. Zapewnił, że resort zwróci się w tej sprawie do niezależnych ekspertów.
Wyjaśnił, że weryfikacja populacji łosia powinna zostać przeprowadzona przed końcem łowieckiego roku gospodarczego (31 marca 2015 r.). "Do tego czasu zawieszone zostały prace nad rozporządzeniem" - powiedział.
Podkreślił, że moratorium na łosie wprowadzone w 2001 roku spełniło swoje zadanie. Dodał, że tak wysokiej populacji jak dzisiaj nie notowano w Polsce od dziesiątek lat.
Polowania w naszym kraju odbywają się w oparciu o plany łowieckie opracowywane dla poszczególnych obwodów łowieckich. Każdy plan łowiecki musi być zatwierdzony przez nadleśniczego, który ocenia dokument zgodnie z wytycznymi ministra. Na terenach parków narodowych oraz w strefach ochrony zwierząt łownych leżących w otulinie, obowiązuje zakaz polowań.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę