aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie tylko mleko

5 stycznia 2016
Podlasie jest słusznie nazywane polskim zagłębiem mleczarskim, ale nie tylko na mleku opiera się tutejsze rolnictwo. W ostatnich latach coraz większe znaczenie ma uprawa dwóch roślin: ogórków i kukurydzy.

Centrum uprawy ogórków to Kruszewo, gdzie corocznie odbywają się Ogólnopolskie Dni Ogórka. Również ostatnia impreza ściągnęła tłumy gości chcących posmakować i kupić słynne na cały kraj kiszone ogórki produkowane przez rolników w tym regionie Polski od bardzo wielu lat. Co ciekawe, rolnicy zajęli się ogórkami trochę jakby z przymusu, bo tutejsze grunty położone malowniczo nad Narwią niestety nie odznaczają się wysoką klasą i przez to nie sprzyjają uprawie zbóż. Natomiast dzięki specyficznemu mikroklimatowi ogórki rosną tu wyśmienicie. Tym ziemiom nie brakuje wilgoci, która jest jednym z kluczowych czynników warunkujących udane zbiory. Nie wszystko bowiem jest w stanie zapewnić nawet najwyższa technika i rozwinięte technologie upraw, które są także przez rolników stosowane.
Tak jak co roku ogromnym powodzeniem cieszyły się degustacje ogórków, ale także innych regionalnych przysmaków - kapusty kiszonej, smalcu, kiszki, piwa kozicowego, chleba wiejskiego, korycińskich serów czy babki ziemniaczanej. To z kolei dowód na to, że na Podlasiu coraz bardziej rozwija się produkcja tych specjałów w gospodarstwach rolnych. I znaczna część produkcji jest sprzedawana.
Rolnicy niechętnie chcą się dzielić tajemnicami związanymi z uprawą, zdradzają tylko, że dobry smak bierze się z naturalnej uprawy ogórka, w sposób ekologiczny, bez "pędzenia" ich na nawozach. Zachowują przy tym stary proces kiszenia, który stosuje się tu od wielu pokoleń. Dlatego kruszewskie ogórki i kapusta kiszone zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych.
Na Podlasiu rozwija się także uprawa nieobecnej do niedawna na tych terenach kukurydzy. W tym regionie jest to głównie roślina paszowa, wykorzystywana do skarmiania bydła. U progu kukurydzianych żniw Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie organizuje Dzień Kukurydzy - tradycji stało się zadość w ostatnią niedzielę. Podczas imprezy dokonano prezentacji wszystkich dostępnych obecnie w Polsce gatunków kukurydzy. Bardzo efektownie wyglądały pokazy zbioru kukurydzy na polach doświadczalnych PODR, które odbywały się przy użyciu najnowocześniejszego specjalistycznego sprzętu. Rolnikom pokazano też nowe metody przygotowywania pasz z kukurydzy. Jedną z nich jest technologia LKS (kiszonka wykonywana jest z całych kolb kukurydzy). Ośrodek zorganizował również cykl wykładów, podczas których rolnicy mogli uzupełnić swoją wiedzę w zakresie przetwarzania i wykorzystywania kukurydzy w żywieniu bydła. Dużą atrakcją imprezy okazał się finał Wojewódzkiego Konkursu Orki Pługiem Tradycyjnym (trzyskibowym).


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę