BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Nieruchomości państwa

6 października 2008
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wprawdzie ministerstwo nie udziela informacji o przygotowywanych rozwiązaniach, jednak wiele szczegółów dostało się już do obiegu publicznego.

A są one na tyle ważne, że środowisko dzierżawców poczuło się zagrożone. Federacja Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych mówi nawet o próbie „naruszenia wolności gospodarczej, gwarantowanej przez konstytucję”.

Najwięcej obaw wzbudzają informacje o ograniczeniu obszarowym dzierżaw rolnych gospodarujących na zasobie własności rolnej skarbu państwa. Dzierżawcy obawiają się tego, że w Sejmie ministerstwo przeforsuje zmiany, zasadniczo zmieniające ich sytuację. I tak - nie wolno będzie dzierżawić więcej niż 500 hektarów, a kupić z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych będzie można maksimum 300 hektarów.

W ciągu trzech lat mają być również zmienione wszystkie dotychczasowe umowy dzierżawy (dla podmiotów gospodarujących na większych areałach) i zawarte na nowo – jednak już według nowych zasad. W ten sposób zostaną zlikwidowane duże przedsiębiorstwa rolne, które w zdecydowanej większości gospodarują na gruntach wydzierżawionych od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Dzierżawcy mówią o bankructwach, gdyż mając długoterminowe umowy dzierżawy wzięli kredyty, a pieniądze zainwestowali w ziemię, budynki i specjalistyczne maszyny. Stąd obawy i protesty.

To co martwi dużych dzierżawców może być z zadowoleniem przyjęte przez drobnych rolników, chcących powiększać gospodarstwa. Szczególnie dotyczy to terenów po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych – gdzie praktycznie od lat nie ma ziemi do wydzierżawienia.


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę