Biometan
a_bio-expo_ptak_750

Nieruchomości państwa

6 października 2008
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wprawdzie ministerstwo nie udziela informacji o przygotowywanych rozwiązaniach, jednak wiele szczegółów dostało się już do obiegu publicznego.

A są one na tyle ważne, że środowisko dzierżawców poczuło się zagrożone. Federacja Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych mówi nawet o próbie „naruszenia wolności gospodarczej, gwarantowanej przez konstytucję”.

Najwięcej obaw wzbudzają informacje o ograniczeniu obszarowym dzierżaw rolnych gospodarujących na zasobie własności rolnej skarbu państwa. Dzierżawcy obawiają się tego, że w Sejmie ministerstwo przeforsuje zmiany, zasadniczo zmieniające ich sytuację. I tak - nie wolno będzie dzierżawić więcej niż 500 hektarów, a kupić z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych będzie można maksimum 300 hektarów.

W ciągu trzech lat mają być również zmienione wszystkie dotychczasowe umowy dzierżawy (dla podmiotów gospodarujących na większych areałach) i zawarte na nowo – jednak już według nowych zasad. W ten sposób zostaną zlikwidowane duże przedsiębiorstwa rolne, które w zdecydowanej większości gospodarują na gruntach wydzierżawionych od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Dzierżawcy mówią o bankructwach, gdyż mając długoterminowe umowy dzierżawy wzięli kredyty, a pieniądze zainwestowali w ziemię, budynki i specjalistyczne maszyny. Stąd obawy i protesty.

To co martwi dużych dzierżawców może być z zadowoleniem przyjęte przez drobnych rolników, chcących powiększać gospodarstwa. Szczególnie dotyczy to terenów po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych – gdzie praktycznie od lat nie ma ziemi do wydzierżawienia.


POWIĄZANE

To już druga rocznica współpracy znanej sieci restauracji Salad Story i Foodsi, ...

Stabilny czynsz dzierżawny nawet przez 30 lat – często wyższy niż możliwości zar...

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zadeklarowała, że nie będzie dążyła do zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę