aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

O rosyjskim embargu w Sejmie RP

5 stycznia 2016
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przedstawił w czwartek w Sejmie RP informacje o działaniach podejmowanych w związku z rosyjskim embargiem na owoce i warzywa.
- Już 31 lipca br. poinformowałem Komisje Europejską o możliwych stratach polskich producentów owoców i warzyw, jakie mogą oni ponieść w skutek zapowiedzianego od 1 sierpnia embarga na te produkty wprowadzanego przez Federację Rosyjską – powiedział szef resortu rolnictwa z mównicy sejmowej.
Minister podkreślił, że choć w stosunku do wartości całego polskiego eksportu rolnego, który wyniósł w ubiegłym roku 20,4 mld euro, rynek rosyjski stanowi tylko 6,2 %, to dla producentów konkretnych produktów embargo jest bardzo dotkliwe.
Największe zagrożenie pod względem wartości eksportu dotyczy jabłek i pomidorów. Jednak ze względu na produkty wrażliwe – paprykę i kapustne, których nie da się długo przechowywać, to właśnie producentów tych warzyw sankcje dotknęły w pierwszej kolejności.
Szef resortu rolnictwa, odpowiadając na zarzuty braku odpowiedniej reakcji na rosyjskie embargo przedstawił kalendarz najważniejszych działań podejmowanych już od 31 lipca br.
Zwrócił uwagę, że w rzeczywistości działania były przez niego podejmowane już od początku objęcia urzędu w końcówce 2007 roku. Przypomniał, że pod odblokowaniu poprzedniego embarga Federacji Rosyjskiej w lutym 2008 roku, od razu przystąpił do poszukiwań nowych kierunków zbytu dla polskich produktów z sektora rolno-spożywczego. Przygotowana została ustawa o utworzeniu funduszy promocji, która weszła w życie 1 lipca 2009 roku. Od tego czasu, przy udziale MRiRW oraz ARR odbyło się 171 imprez targowych i wystawienniczych na rynkach trzecich. Zintensyfikowane działania w zakresie uzyskania dostępu do poszczególnych rynków oraz promocji spowodowały, że wartość eksportu rolnego wzrosła
z około 10 mld euro w 2007 roku do ponad 20,4 mld euro w roku minionym.
Sprzedajemy produkty do ponad 74 krajów spoza UE. Najlepiej obrazują to dane dotyczące wartości eksportu rolnego w roku 2008 i w roku 2013. Kształtowały się one następująco
(w mln euro): Białoruś (102 i 300), Chiny (14 i 160), Arabia Saudyjska (35 i 153), Izrael
(34 i 100), Zjednoczone Emiraty Arabskie (27 i 85), Kazachstan (27 i 85), Hong Kong
(23 i 70), Wietnam (26 i 56) i Kanada (36 i 55). Dynamika eksportu to około 200%,
a w niektórych przypadkach nawet 300%.
Minister Marek Sawicki poinformował również, że w wyniku intensywnych prac prowadzonych przez zespoły ekspertów 26 sierpnia zmienione zostały warunki ubezpieczenia dla firm eksportujących produkty żywnościowe na rynki trzecie. Szczegóły tych nowych rozwiązań zostaną przedstawione w najbliższym czasie.
- 1 miliona ton towarów nie da się przekazać na cele charytatywne i część produktów będzie musiała być zniszczona – powiedział minister Sawicki i poinformował, że do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło ponad 7 tysięcy zgłoszeń od rolników chcących wycofać produkty z rynku.


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę