GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

O zmianie ustawy o finansach publicznych

21 sierpnia 2013
Prezydent RP Bronisław Komorowski  19 sierpnia podpisał nowelizacje ustawy o finansach publicznych.
Podstawowym celem ustawy jest zawieszenie na okres 2013 roku stosowania przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) dotyczących tzw. pierwszej procedury ostrożnościowej oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej.

Przewidziana w treści obowiązujących przepisów procedura ostrożnościowa uruchamiana jest w przypadku przekroczenia tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, tj. w sytuacji gdy wartość relacji państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto ogłoszona przez Ministra Finansów jest większa od 50 %, lecz nie większa od 55 %. Wówczas Rada Ministrów zobowiązania jest uchwalić na kolejny rok taki projekt ustawy budżetowej, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu państwa nie przekracza analogicznej relacji z roku bieżącego, wynikającej z ustawy budżetowej. Uchwalenie nowelizacji zawieszającej obowiązywanie powołanych regulacji pozwoli Radzie Ministrów na uchwalenie projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2013 oraz projektu ustawy budżetowej na rok 2014 niezależnie od powyższych restrykcji. W ocenie projektodawców zachowanie ograniczeń wynikających z przedstawionej procedury ostrożnościowej byłoby niekorzystne w okresie spowolnienia gospodarczego, zaś bezpieczeństwo stanu finansów publicznych zapewnić ma tzw. stabilizująca reguła wydatkowa.
Z planowanym wdrożeniem tzw. stabilizującej reguły wydatkowej wiąże się zawieszenie na rok 2013 stosowania przepisów dotyczących tzw. tymczasowej reguły wydatkowej, wprowadzonej do ustawy o finansach publicznych w konsekwencji objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Wprowadzenie nowej reguły wydatkowej planowane jest na bieżący rok kalendarzowy.


POWIĄZANE

W dniu 24.11.2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - ...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza 10 grudnia o godz...

CLAAS Polska informuje, że z dniem 31 grudnia 2020 r. kończy współpracę z firmą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę