GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Obawa przed tupaniem

23 marca 2004

Istnieje możliwość dofinansowania utrzymania i zagospodarowania łąk nowohuckich. Nikt na razie nie złożył jednak wniosku w tej sprawie.

Całkowity koszt realizacji projektu zagospodarowania łąk nowohuckich (od zeszłego roku będących użytkiem ekologicznym) wraz z ich otoczeniem oszacowano na około 2 mln 274 tys. zł. Część pieniędzy na ten cel może przekazać Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale pod warunkiem, że o dotację będzie wnioskował właściciel terenu, na którym są położone łąki. Na razie taki wniosek do WFOŚiGW nie wpłynął.

- Dofinansowanie z funduszu projektu związanego z łąkami nowohuckimi jest możliwe - pod warunkiem że będziemy znali dokładny zakres przewidzianych prac. Na pewno nie możemy przekazać środków na np. budowę domu. Zgodnie z Ustawą o ochronie środowiska możemy jedynie wspierać projekty, które są związane m.in. z ochroną przyrody, edukacją ekologiczną oraz realizowaniem zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych służących ochronie środowiska. O skali dofinansowania możemy rozmawiać znając konkrety. Musi zawierać je wniosek właściciela terenu, na którym położone są łąki nowohuckie. Na razie nikt takiego wniosku do nas nie złożył - mówi Krzysztof Bolek, prezes WFOŚiGW.

- Teraz wszystko zależy od władz miasta, które powinny złożyć wniosek o dotację. To doskonała okazja na rewitalizację i zagospodarowanie łąk, tym bardziej że miasto nie jest w stanie samodzielnie sfinansować realizację projektu - przekonuje prof. Stanisław Juchnowicz, autor koncepcji parku Starorzecza Wisły, która obejmuje również obszar łąk nowohuckich. Koncepcja zakłada otoczenie łąk fosą napełnioną wodą. Ma ona mieć głębokość 1 m, szerokość 3 m i pełnić rolę ścieżki edukacyjnej oraz ciągu spacerowego. Nad fosą w odpowiednich miejscach zaprojektowano mostki, umożliwiające wejście na drewniane platformy widokowe.

Ze względów ochronnych nie wprowadzono kładek przecinających obszar łąk. Wyjątkiem jest kładka wzdłuż istniejącej już wydeptanej ścieżki, wychodzącej przy zachodniej ścianie Nowohuckiego Centrum Kultury. Przebiega ona przez najciekawsze zbiorowiska roślinne. Na krótkim odcinku planuje się również wprowadzenie kładki w formie mostu przez zalew we wschodniej części łąk. Na tarasie skarpy, przylegającej do łąk od strony NCK, wyznaczono ciągi piesze. Natomiast trasa rowerowa ma przebiegać u podnóża skarpy, jak również równolegle do ciągu pieszego na koronie wału.

- Cały czas pracujemy nad wnioskiem, który skierujemy do WFOŚiGW. Przed jego złożeniem musi jednak zostać skorygowana koncepcja stworzona przez profesora Juchnowicza. Eksperci zastanawiają się - czy zaprojektowane przez niego na terenie łąk pomosty są odpowiednim rozwiązaniem. Mogą po nich np. biegać dzieci i tupaniem odstraszać zwierzęta. Wniosek o dofinansowanie projektu w WFOŚiGW złoży Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, która zarządza łąkami. Jeżeli fundusz uzna, że fundacja nie ma tytułu prawnego do składania tego typu wniosku, o dotację zwróci się prezydent Krakowa - wyjaśnia Małgorzata Mrugała, z-ca dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMK.

- Wniosek o dofinansowanie projektu utrzymania i zagospodarowania łąk nowohuckich może złożyć jedynie gmina Kraków, która jest właścicielem gruntu. W pierwszej kolejności dofinansowanie powinno dotyczyć prac związanych z ochroną środowiska. Dobrze byłoby również, gdyby znalazły się pieniądze na infrastrukturę. Na pewno dobrym pomysłem są wieże obserwacyjne i ścieżki na obrzeżach łąk. Zastanowić się jednak trzeba, czy stosowne będzie wprowadzenie biegnących przez teren użytku pomostów i budowa otaczającej łąki fosy. Projekt ostatecznie powinien być opracowany po podniesieniu wód gruntowych na łąkach, co zostanie zrobione już w tym roku. Po tej operacji musimy ocenić - jak na wszelkie zmiany będzie reagować środowisko naturalne - stwierdza Janusz Witkowicz, z-ca dyr. Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

W tym roku - w ramach prac finansowanych w części z gminnego funduszu ochrony środowiska - oprócz podniesienia wód gruntowych przewiduje się również usunięcie z terenu użytku pozostałości budowlanych, a także terminowe koszenie łąk, zasadzenie na nich dodatkowych gatunków biocenotycznych drzew i krzewów oraz ustawienie wokół łąk ławek i koszy na śmieci.


POWIĄZANE

Komisja Europejska zaprasza wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych...

Minął miesiąc od rozpoczęcia realizacji zaliczek z tytułu płatności bezpośrednic...

Irańskie władze zablokowały możliwość eksportu mięsa kurczaków przez irańskich e...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę