CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Ogródki działkowe na własność?

4 kwietnia 2005

Barbara Stępowska na swą działkę przychodzi nawet zimą. Teraz pali stare chwasty, cieszy się kwitnącymi przebiśniegami. Nie wie, że w Sejmie leżą już dwa konkurencyjne projekty ustawy, które mają uszczęśliwić działkowców - pisze "Dziennik Łódzki".

Nie chciałabym, żeby coś się zmieniało –  mówi kobieta, która od 25 lat ma działkę przy al. Rydza-Śmigłego, niemal w centrum Łodzi. W całym kraju jest 966 tysięcy takich działkowców, jak pani Barbara, uprawiających 44 tysiące hektarów ziemi. W samym tylko województwie łódzkim znajduje się 46 tysięcy działek i 358 pracowniczych ogródków działkowych - podaje dziennik.

Prawo i Sprawiedliwość chce, by użytkownicy pracowniczych ogródków działkowych wykupili swoje działki na własność. Projekt Polskiego Związku Działkowców zmienia nazwę ogródków z pracowniczych na rodzinne i ma zapewnić większe bezpieczeństwo działkowcom - informuje gazeta.

PiS proponuje, aby działkowcy mogli w ciągu dwóch lat kupić uprawiany kawałek ziemi nawet z 95-procentową bonifikatą. Chcemy, by tą bonifikatą była objęta jak najszersza grupa –  mówi poseł Tomasz Markowski, który w PiS zajmuje się projektem tej ustawy. Wśród uprawnionych do bonifikaty znaleźliby się emeryci, renciści, wdowy i wdowcy po nich, bezrobotni. Kolejne zniżki przysługiwałyby za okres uprawiania działki - podaje "Dziennik Łódzki".

Według szacunków PiS, średnia cena działki z 95-procentową bonifikatą wyniesie 150 zł, a bez bonifikaty 3 tysiące zł. Pod uwagę bierze 300-metrową działkę, gdzie metr kwadratowy ziemi kosztuje 10 zł. Jeśli działkowiec nie zechce wykupić ziemi, mógłby podpisać z gminą umowę na jej dzierżawę - pisze "Dziennik Łódzki".

Projekt PiS-u wywołał wielką krytykę Polskiego Związku Działkowców. Jej efektem był własny projekt ustawy PZD o rodzinnych ogródkach działkowych, który w marcu złożono w Sejmie. Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców, zachwala projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Kto zechce, będzie mógł założyć księgę wieczystą –  zapewnia w gazecie. Będzie zakładana dla całego ogrodu, więc koszty będą małe – dodaje.

Jeśli powstał konkurencyjny projekt, to oznacza, że działacze PZD muszą czuć się zagrożeni –  twierdzi Tomasz Markowski. "Oburzenie pewnie jest tak duże, bo nasza ustawa przewiduje likwidację PZD, reliktu tamtej epoki. Nic dziwnego, że władze związku i prezesi ogródków protestują. Roczny wpływ ze składek działkowców to 7 milionów złotych –  mówi "Dziennikowi Łódzkiemu".


POWIĄZANE

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...

Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączaj...

Polska nie akceptuje propozycji Komisji Europejskiej dot. połowów na Bałtyku w 2...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę