Biogaz_III Forum 2025

Pałac w Pomarzanowicach wrócił do rodziny

18 czerwca 2012
W ostatnią środę (13 czerwca br.) ostatecznie podpisano akt notarialny Pałacu w Pomarzanowicach. Tym samym, zespół pałacowo-parkowy o łącznej powierzchni 6,8518 ha sprzedano w trybie pierwszeństwa w nabyciu na rzecz spadkobiercy byłego właściciela za 744,6 tys. zł.

Jak poinformowała Agencja Nieruchomości Rolnych, dzięki temu piękny zabytkowy pałac powrócił w ręce spadkobierców.

Budynek powstał on w 1891 r. na zlecenie rodziny Jackowskich w miejscu dawnego dworu rodziny Daleszyńskich, do których do połowy XIX wieku należały okoliczne dobra. Pałac stał się siedzibą Tadeusza Jackowskiego, ówczesnego prezesa Centralnego Towarzystwa Gospodarczego dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W pałacu gościła m.in. Helena Modrzejewska, słynna polska aktorka.

Środkowa część wybudowanego w stylu neorenesansowym budynku zwieńczona jest dwuspadowym dachem ze szczytami z wolutami i sterczynami. Frontowa elewacja poprzedzona jest czterokolumnowym portykiem w stylu toskańskim. Pałac otacza zabytkowy park o powierzchni 5 ha.


POWIĄZANE

Nowoczesne gospodarstwa mleczne stawiają na efektywność i automatyzację. Jednym ...

Obowiązujące od początku 2025 roku nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomo...

Nie ma smaku bardziej letniego niż miód. Wystarczy odkręcić słoik, by poczuć zap...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę