GUS_230920_750x100_stat

Po 1 maja wzrośnie akcyza na papierosy, stawka dla piwa bez zmian

24 marca 2004

Ministerstwo Finansów zamierza podwyższyć po 1 maja 2004 roku procentową stawkę akcyzy na papierosy do poziomu 26,6 proc. ceny detalicznej - powiedział we wtorek PAP Wojciech Bronicki, wicedyrektor departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów.

Stawka kwotowa na poziomie 64 zł (od 1000 sztuk) pozostaje bez zmian, podwyższamy stawkę procentową do 26,6 proc. (ceny detalicznej) -  powiedział PAP Bronicki. Obciążenie pozostaje na tym samym poziomie. To wynika z tego, że ceny u producentów zostały obniżone. Musimy podnieść procentową stawkę, żeby spełnić warunek (nowej) ustawy (o akcyzie) o proporcjonalnej zmianie stawek kwotowej i procentowej - dodał Bronicki.

Obecnie stawka procentowa akcyzy na papierosy wynosi 25 proc. ceny detalicznej. Nowa stawka akcyzy na papierosy to jedna z nielicznych zmian stawek, jakie zostaną wprowadzone po 1 maja 2004 roku. Jak powiedział Bronicki nie zmienią się stawki na paliwa płynne, mocne alkohole i samochody. Ministerstwo Finansów rozesłało już projekt do konsultacji rozporządzenia w tej sprawie. Bez zmian pozostanie także stawka akcyzy na piwo. Nadal będzie ona wynosić 6,86 zł na hektolitr każdego stopnia Plato wyrobu - czyli na maksymalnym poziomie dopuszczonym przez ustawę.

Nie wycofujemy się z pomysłu obniżenia stawki. Ale ona musi odbyć się po analizie stanu rynku po 1 maja 2004 roku. Jeśli po tym terminie branża piwowarska będzie przeżywała trudne chwile, to minister finansów spotka się z jej przedstawicielami w trybie pilnym - powiedział dziennikarzom we wtorek Jarosław Neneman, doradca ministra finansów. Przedstawiciele browarów zarzucali ostatnio resortowi finansów niedotrzymanie obietnicy, zgodnie z którą po 1 maja stawki akcyzy miały zostać dostosowane do poziomów w krajach sąsiednich - czyli w praktyce miały zostać obniżone. Według doradcy ministra w przypadku piwa akcyza ma niewielki wpływ na poziom ceny detalicznej. Jego zdaniem relacje cen piwa w Polsce i krajach sąsiednich nie są korzystne dla prywatnego importu.

Neneman dodał, że obniżki stawek podatku akcyzowego muszą iść w parze z "redukcjami wydatków". W przeciwnym razie każda obniżka akcyzy na jeden wyrób będzie musiała pociągać za sobą podwyżkę stawki tego podatku na inny towar - tak, aby utrzymać planowane w tym roku wpływy z akcyzy. Zgodnie z ustawą budżetową mają one wynieść ponad 34,6 mld zł.


POWIĄZANE

Informujemy, iż w dniu 7 października została podana przez Prezesa ARiMR informa...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek z V Posiedzenia Krajowej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę