aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Początek sezonu na dorsze

19 października 2005

Polscy rybacy nie mogą łowić śledzi na zachodnim Bałtyku, bo wykorzystali tegoroczny limit. Jeśli nie zaczną łowić więcej dorszy, Bruksela może zmniejszyć im kwotę połowu tych ryb w przyszłym roku.

Najpierw złe warunki połowowe, potem cztery i pół miesiąca okresu ochronnego sprawiły, że polscy rybacy złowili dotychczas bardzo mało dorszy. W tym roku mają prawo do odłowienia 13,1 tys. ton tych ryb. Limit wykorzystali jak dotąd w niespełna 40 proc.

- Źle to wróży negocjacjom w sprawie limitów połowowych na przyszły rok, ale teraz zaczyna się właśnie okres połowów dorszy. Limit przyznany przez Komisję Europejską wykorzystamy - twierdzi Grzegorz Łukasiewicz, dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki.

Okres ochronny dorszy skończył się 15 września. Natomiast od kilku dni rybacy nie mogą łowić śledzi na tzw. stadzie zachodnim, ponieważ przekroczyli przyznany im przez Komisję limit. W podobnej sytuacji co Polacy znaleźli się rybacy ze wszystkich państw nadbałtyckich. Za złamanie zakazu połowu rybacy zapłacą kary (najniższa to 5 tys. zł). Limit połowu śledzi na stadzie wschodnim został wykorzystany tylko w 35 proc. Rybacy mogą dalej łowić na Bałtyku łososie, bo limit na ten rok wyczerpali dopiero w 45 proc. W połowie wykorzystali limity połowu szprotów.

W przyszłym miesiącu rozpoczną się w Brukseli rozmowy na temat wyznaczenia limitów połowu ryb w przyszłym roku. Z ustaleń Komisji Bałtyckiej wynika, że Polska powinna dostać prawo do złowienia maksymalnie 15 tys. ton dorszy.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę