Adama_Spyrale_1-31.05.21

Pod wodą

1 czerwca 2010
Gmina Wilków została zalana w ponad 90-ciu procentach. Jej mieszkańców nie oszczędziła ani powódź, ani ostatnie trudne lata. Dopiero teraz opadająca woda odkrywa zalane chmielniki i sady, na odbudowę których, jeśli w ogóle będzie za co, potrzeba lat.

Tomasz Gajewski – „Jakieś plony? Na pewno nie w tym roku, a jak są same drzewa owocowe sady, to co wymaga dłuższej pielęgnacji, to trzeba będzie poczekać około 3-4 lat.”

Jan Gil, mieszkaniec Kolonii Szczekarków – „100% jest pół zalanych i nic nie będzie, ani ziemniaków, ani zboża.”

rolnik, mieszkaniec gminy Łaziska – „Każdy z tego chmielu żył i z tego sadu i to teraz wszystko zgnije, jak będzie tu długo stała woda.”

W gminie Łaziska zalane są głównie pola chmielu, sady i plantacje malin. Pocieszające jest to, że rolnicy nie stracą dopłat do upraw, pod warunkiem, że poinformują o zalaniu pola. Mają na to 10 dni po opadnięciu wody. 30 dni na dostarczenie wniosku do Agencji Restrukturyzacji mają beneficjenci programów operacyjnych z lat 2004-2006. Na kontach gmin SA już pieniądze na zasiłki celowe w wysokości do 6 tysięcy zł. Każde gospodarstwo może otrzymać środki na odbudowę i remont domów. Do 20 tysięcy zł. na podstawie rachunków a do 100 tysięcy zł. po oszacowaniu strat przez rzeczoznawców.

Józef Śpiewak, prezes Krajowego Związku Plantatorów Chmielu w Wilkowie – „Kto, jak kto, ale rolnicy zawsze sobie radzili i teraz też muszą sobie poradzić i z plantacjami i z gospodarstwami. Mamy nadzieję, że jak się wszyscy weźmiemy do kupy, to tu będzie tak, jak było do dnia przed powodzią.”

Straty po powodzi trudno jeszcze szacować. W gminie Wilków mówi się, że będzie to ponad 100 mln. zł.

Daniel Kuś, Urząd Gminy w Wilkowie – „To są na pewno mocno zaniżone kwoty, bo koszt remontu kilometra drogi oscyluje wokół 400 tysięcy złotych, a my tu mamy 150 kilometrów dróg – z czego 45 kilometrów dróg utwardzonych, a w tym co najmniej 30 kilometrów jest uszkodzonych.”

Tam, gdzie można, rozpoczęto sprzątanie. Trzeba zebrać padłe zwierzęta, odkazić teren.

Grzegorz Teresiński, wójt Wilkowa – „Prowadzimy szczepienia – na co ludzie czekali. Jest już uruchomiona utylizacja padłych zwierząt, to już się dzieje – na bieżąco reagujemy na wszelki pierwsze potrzeby.”

W akcję włączyły się służby weterynaryjne i epidemiologiczne.


POWIĄZANE

CBD jest obecny nie tylko w suszu i olejkach. Na rynku dostępny jest także haszy...

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 28 maja br., w...

Od początku roku doszło do silnego wzrostu cen skupu drobiu (skumulowany wzrost ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę