aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podrożeje olej napędowy i papierosy

23 listopada 2011
Rząd zaakceptował projekt zmian w ustawie okołobudżetowej zwiększający m.in. wpływy z akcyzy - podał CIR w komunikacie. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, przedłożony przez ministra finansów.

"Zaproponowane przez rząd rozwiązania w "ustawie okołobudżetowej" uzupełniają plan finansowy państwa na 2012 r., którego jednym z najważniejszych celów jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, aby w 2012 r. nie został przekroczony drugi próg ostrożnościowy (55 proc.). W projekcie ustawy budżetowej zastosowano już tzw. dyscyplinującą regułę wydatkową, niemniej w dalszym ciągu konieczne są działania, które uniemożliwią przekroczenie poziomu deficytu budżetowego wyznaczonego w budżecie na rok 2012" - napisano w komunikacie.
Zmiany zakładają zamrożenie funduszu wynagrodzeń państwowych jednostek budżetowych. Zamrożone zostaną także podstawy naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na poziomie z 2011 roku.
W 2012 r. podstawą ustalenia wynagrodzenia dla sędziów i prokuratorów będzie poziom przeciętnego wynagrodzenia z roku 2011. Oszczędności z tytułu zamrożenia płac sędziowskich i prokuratorskich wyniosą ok. 140 mln zł.
Rząd planuje również wprowadzenie przepisów wykluczających możliwość omijania tzw. podatku Belki.
"Przyjęto metodę zaokrąglania podstaw opodatkowania lokat oraz pobieranych kwot podatku od tych przychodów do pełnych groszy w górę. Przyjęcie reguły zaokrąglania w górę wyeliminuje możliwość naliczania odsetek kapitałowych od niewielkich kwot lub w odstępach krótszych niż jeden dzień. Ocenia się, że roczne wpływy do budżetu państwa zwiększą się - począwszy od 2012 r. - o ok. 380 mln zł" - napisano w komunikacie.
Podwyższona zostanie stawka akcyzy na olej napędowy i biokomponenty, a wpływy z tego tytułu wyniosą ok 2,2 mld zł.
Projekt zakłada, że w przyszłym roku akcyza na wyroby tytoniowe wzrośnie o 4 proc., a do budżetu wpłynie dodatkowo ok. 245 mln zł.POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę