aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polacy zadowoleni z 4 lat w Unii Europejskiej – najnowszy raport Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej

9 maja 2008
W przededniu Dnia Europy Urząd Komitetu Integracji Europejskiej prezentuje raport na temat bilansu czterech lat polskiej obecności w Unii Europejskiej. Z raportu wynika, że Polacy w zdecydowanej większości pozytywnie widzą przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Raport od dziś dostępny jest na stronach internetowych Urzędu KIE.

Raport zawiera informacje o różnych aspektach integracji Polski z Unią, w tym m.in.
o towarzyszących członkostwu zmianach makroekonomicznych, procesach zachodzących na rynku pracy, w rolnictwie, w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Z raportu wynika, że Polacy w zdecydowanej większości (78 proc.) popierają członkostwo naszego kraju w UE. Pozytywnie widzimy przyszłość Polski w Unii w perspektywie najbliższych 10 - 20 lat. Aż 69 proc. obywateli uważa, że Polska zdecydowanie lub raczej zyska na członkostwie. Pozytywny stosunek do Unii wyrażają nie tylko osoby młode, wykształcone, mieszkające w dużych miastach, lecz również te grupy, które miały najwięcej obaw przed przystąpieniem jak np. rolnicy.

Członkostwo w Unii Europejskiej przynosi Polsce realne korzyści:
·        W okresie maj 2007 – maj 2008 widoczne były pierwsze średnio i długookresowe efekty akcesji, odzwierciedlone w poziomie wzrostu gospodarczego, który na koniec 2007 r. osiągnął 6,5%. Ubiegły rok był drugim z kolei rokiem przyspieszonego rozwoju, w którym stopa wzrostu przekroczyła 6%.
·        W ciągu niespełna czterech lat od momentu uzyskania przez Polskę członkostwa

w UE bezrobocie spadło prawie o połowę - z 20% w 2003 do 11,4% w 2007,
a nominalny wzrost wynagrodzeń spowodował znaczne zwiększenie konsumpcji.
·        Wspomniane średnio i długookresowe efekty akcesji są związane m.in. z rosnącym wsparciem i wykorzystaniem przyznanych Polsce funduszy przedakcesyjnych

i strukturalnych. Transfery z budżetu UE wyniosły w 2007 r. ponad 8 mld euro, co stanowiło ponad 2% polskiego PKB. Konsekwentnie, od dnia akcesji, poprawia się pozytywne saldo przepływów finansowych z UE, które na koniec 2007 roku wyniosło 5,2 mld euro.
·        W drugiej połowie 2007 r. odnotowano zmniejszenie liczby wyjazdów Polaków za granicę W okresie ostatnich dwunastu miesięcy głównym kierunkiem migracji Polaków pozostawały Wielka Brytania, Niemcy i Irlandia.
·        Pośrednim efektem akcesji pozostawał wciąż wysoki napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, których wartość w 2007 r. osiągnęła prawie 12,8 mld euro. Szacuje się, że dzięki BIZ utworzono w Polsce do chwili obecnej około 1,2 mln  miejsc pracy.  
·        Z perspektywy minionych czterech lat wyraźnie widać, iż wejście Polski do Unii Europejskiej zdynamizowało zmiany na wsi: przyspieszyło proces modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa, korzystnie wpłynęło na rozwój obszarów wiejskich. Instrumenty i działania WPR przyczyniły się do stabilizacji warunków produkcyjnych, dały impuls finansowy dla działań inwestycyjnych, zmieniły obraz i funkcjonowanie wsi. Dzięki korzystnej koniunkturze w rolnictwie oraz transferom z budżetów wspólnotowego i krajowego dochody polskich rolników wzrosły w 2007 roku o 13.7% (podczas gdy w UE-27 wzrosły średnio o 5,4%).

·        Bodaj najważniejszym wydarzeniem w czwartym roku członkostwa Polski w UE było wejście Polski do strefy Schengen. Był to proces wieloetapowy i wymagający wielu zmian w prawodawstwie i sporego wysiłku administracyjno-organizacyjnego. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu środków z funduszy unijnych udział Polski w systemie Schengen w stosunkowo małym stopniu obciążył budżet państwa.
·        Uzyskaliśmy jasne stanowisko państw członkowskich i instytucji UE, potwierdzające,

że w przypadkach żywotnych problemów w relacjach z zewnętrznymi partnerami (rosyjskie embargo na polską żywność) każdy kraj może liczyć na solidarność
i wsparcie swoich partnerów (potwierdzenie kluczowego znaczenia zasady solidarności w UE).  

Raport wskazuje także na wyzwania związane z członkostwem w UE:
·        Wzrost wynagrodzeń przekładał się na wyższy poziom konsumpcji i tym samym wpływał na dynamikę rozwoju gospodarczego. Jednocześnie wzrost popytu konsumpcyjnego pociągnął za sobą presję inflacyjną. Inflacja wzrosła z 1% w 2006 r. do 2,5% w 2007 r. i 4,1% w pierwszym kwartale roku 2008. Warto jednak zauważyć, że u źródeł wzrostu cen znalazły się globalna koniunktura gospodarcza i krajowe uwarunkowania, nie związane bezpośrednio z członkostwem Polski w UE.
·        Wciąż jeszcze niewielu Polaków pełni rzeczywiście ważne funkcje w instytucjach unijnych. Wypełnianie kwot w instytucjach UE pociąga za sobą jednak negatywne konsekwencje w postaci odpływu pracowników z administracji rządowej.



POWIĄZANE

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z ...

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę