aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Populacja kozic największa od 50 lat

5 stycznia 2016
963 kozice żyją w Tatrach - wykazało wiosenne liczenie tych chronionych zwierząt. Taki wynik wskazuje, że populacja tatrzańskich kozic utrzymuje się na najwyższym poziomie od połowy lat 60. - ocenił we wtorek specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba z TPN.
"Po polskiej stronie gór doliczyliśmy się 273 kozic. Cieszy nas szczególnie duży przychówek młodych koźląt, których mamy 168, z czego po polskiej stronie 58" - powiedział PAP Zięba. Dodał, że podczas tegorocznej akcji liczenia kozic panowała upalna pogoda. "Akcję wspólnie ze Słowakami przeprowadziliśmy w ubiegły wtorek. Rozpoczęliśmy liczenie o godzinie 4 rano. W miarę upływu dnia upał dawał się we znaki zarówno przyrodnikom, jak i kozicom, które niechętnie wychodziły na otwarte pola, a raczej chroniły się przed słońcem pod skałami lub na płatach śniegu, co czasem utrudniało zadanie liczącym" - podsumował.
Podczas ubiegłorocznego, wiosennego liczenia przyrodnicy doliczyli się w całych Tatrach 950 kozic, a podczas weryfikującej jesiennej akcji naliczono rekordową w historii monitoringu tych zwierząt liczbę, 1096 kozic.
Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy w roku: wiosną i - weryfikujące liczenie - jesienią. Organizowane jest od 1954 roku, a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku. Jak wyjaśnia przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, liczenie kozic musi odbywać się równocześnie po obu stronach Tatr, ponieważ zwierzęta swobodnie przechodzą wzdłuż grani granicznej.
Licząc kozice, przyrodnicy wędrują od górnej granicy lasu w kierunku głównej grani Tatr, gdzie spotkają się ze Słowakami. Obszar liczenia kozic w polskiej części gór jest podzielony na 35 rejonów obserwacyjnych. Każdy zespół, który liczy zwierzęta, posiada mapkę i porusza się tylko w swoim sektorze. Każdy z obserwatorów notuje liczbę napotkanych kozic, określa miejsce i godzinę, co ma wykluczyć policzenie dwa razy tych samych zwierząt.
Jak wyjaśnił PAP Zięba, liczba kozic w Tatrach podlega dużym wahaniom. W 1964 r. odnotowano nieco ponad tysiąc kozic, a drastyczny spadek pogłowia tych zwierząt nastąpił na przełomie tysiącleci, kiedy w całych Tatrach odnotowano tylko 241 osobników. Ponowny gwałtowny wzrost pogłowia kozic nastąpił w 2007 roku, kiedy w Tatarach naliczono prawie 550 sztuk i liczba ta co roku wzrasta.
Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym, mimo to zdarza się, że kłusownicy polują na te zwierzęta.
W Polsce, poza Tatrami kozice żyją także w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. ub. wieku i zadomowił się na zboczach Śnieżnika.
Kozice żyją w niewielkich stadach zwanych kierdelami, które mają określoną strukturę; na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę