aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Porozumienie ws. reformy unijnego rynku cukru

25 listopada 2005
Ministrowie rolnictwa krajów UE porozumieli się w czwartek w sprawie reformy rynku cukru - poinformowały brytyjskie źródła w Radzie UE.

Ministrowie zgodzili się w środę na obniżenie o 36 proc. ceny cukru oraz dotacje dla producentów.

Polska do końca była przeciwna porozumieniu ministrów rolnictwa krajów UE w sprawie reformy rynku cukru - poinformowały w czwartek źródła w Komisji Europejskiej. Porozumienie o reformie przyjęto bez głosowania, bowiem przewodniczący UE Brytyjczycy widzieli, że mają wystarczającą większość za jego przyjęciem.

Osiągnięto konsensus. Polacy do końca byli negatywnie nastawieni do reformy –  powiedziały PAP źródła w KE.

Unijna komisarz rolnictwa Marianne Fischer Boel wyraziła zdziwienie sprzeciwem Polski wobec przyjętej w czwartek przez ministrów rolnictwa UE reformy rynku cukru.

Polska musi zrestrukturyzować swoje rolnictwo, a fundusz restrukturyzacyjny (główne narzędzie reformy) jest świetną okazją –  podkreśliła komisarz na konferencji prasowej w Brukseli.

Jej zdaniem "całkowicie niesłuszne" są polskie obawy, że reforma doprowadzi do likwidacji w Polsce cukrowni, które za zaprzestanie działalności będą mogły dostać wysokie rekompensaty.

Przyjętej reformie poza Polską sprzeciwiały się także Łotwa i Grecja.

UE: Francuski minister o polskim sprzeciwie wobec reformy cukru

Z 11 krajów, które początkowo sprzeciwiały się reformie, nie zmieniły stanowiska tylko dwa: Polska i Grecja - mówił w czwartek francuski minister rolnictwa Dominique Bussereau.

Wczoraj było jeszcze 11 krajów przeciw reformie, dziś tylko trzy; polski rząd zapewne nie miał wystarczająco dużo czasu, by poznać całe dossier – tłumaczył sprzeciw Polski w sprawie reformy unijnego rynku cukru Bussereau.

Francja pomogła kilku krajom prowadzić rozmowy z Brytyjczykami. Wsparliśmy Hiszpanię i Włochy, by uzyskały dodatkową pomoc dla swoich regionów i producentów – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Bussereau, zadowolony z osiągniętego po trzech dniach negocjacji porozumienia w sprawie reformy rynku cukru.

Polska była w sytuacji szczególnej. Nowa ekipa prawdopodobnie nie miała wystarczająco dużo czasu, by poznać całe dossier – powiedział PAP Bussereau.

UE: Polska niezadowolona z przyjętej reformy rynku cukru

Przyjęty w czwartek przez ministrów rolnictwa Unii Europejskiej kompromis w sprawie reformy rynku cukru uwzględnia tylko część polskich postulatów i nie satysfakcjonuje Polski - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na konferencji prasowej w Brukseli.

Zawarty kompromis nie jest przez nas popierany - oświadczył Jurgiel. Kompromis nie uwzględnia postulatów ważnych z punktu widzenia Polski.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę