CTR_80917

Premia dla młodych

18 czerwca 2007
Na pewno będzie więcej chętnych niż pieniędzy, ale nie każdemu uda się po nie sięgnąć. Mowa o nowym programie wsparcia dla młodych rolników. Nie wystarczy już tylko kupić hektar ziemi aby dostać 50 tysięcy dotacji.

Zdaniem resortu rolnictwa zasady przyznawania premii dla młodych rolników w poprzednim programie były niesprawiedliwe. Zamiast dotować powstawanie dużych rynkowych gospodarstw dotacje trafiały do osób, które kupiły zaledwie 1 hektar ziemi. Mało tego zostawiono furtkę dla osób pracujących zawodowo, które mogły ubezpieczyć się w KRUSIE w niepełnym zakresie.

Teraz będą wspierane tylko ci rolnicy, dla których gospodarstwo będzie jedynym źródłem dochodów.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Tutaj nowa zasada będzie wprowadzona, że rolnik taki będzie ubezpieczony co najmniej przez 3 lata w KRUSIE na mocy ustawy.

Ze sposobu wydania pieniędzy trzeba będzie się rozliczyć. Według Komisji Europejskiej podstawowe zadanie unijnych dotacji to wspieranie rozwoju gospodarstw, a nie przeznaczanie pieniędzy na cele socjalne.

- Stąd między innymi wniosek aby w rozliczeniu młodego rolnika więcej wymagać pieniędzy i faktur nie 50% a więcej. – dodaje Kowalczyk

Prawdopodobnie będzie to 70%. O premię będą mogły występować osoby, które dopiero zamierzają przejąć gospodarstwo oraz te, które już je prowadzą. Ale staż pracy na własny rachunek nie może przekraczać 18 miesięcy.POWIĄZANE

Od końca września br. obserwowany jest powolny spadek cen masła w kraju i na ryn...

Pojawienie się w ubiegłym tygodniu ogniska  wirusa grypy ptaków o niskiej zjadli...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę