aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Priorytety WPR

3 grudnia 2015
18 marca w czasie spotkania wysokiego szczebla z irlandzką prezydencją, Copa-Cogeca poparła ambitny plan prac prezydencji polegający na wypracowaniu kompromisu unijnych ministrów rolnictwa w sprawie stanowiska odnośnie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do końca tygodnia oraz przedstawiła priorytety, które powinny znaleźć się w tym porozumieniu.
Rozmawiając z irlandzkim ministrem Simonem Coveney, przewodniczący Cogeca Christian P?es podkreślił, że potrzeba nam instrumentów zarządzania rynkiem, gdyż wahania na rynkach są coraz większe. Przy braku prawidłowego zarządzania mogą one zdestabilizować cały łańcuch żywnościowy.  Zdaniem przewodniczącego Cogeca  należy wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym poprzez  zmocnienie organizacji producentów i spółdzielni, tak aby rolnicy mogli uzyskać wyższe przychody z  rynku.

Natomiast wiceprzewodniczący Copa Jan Albert Maat podkreślił, że instrumenty dalszej ekologizacji WPR powinny być bardziej praktyczne i elastyczne niż te zaproponowane przez Komisję. Co więcej, rolnicy powinni otrzymywać płatności za stosowanie równoważnych
instrumentów do trzech głównych instrumentów zazieleniania. Maat sprzeciwił się transferom środków z I do II filaru WPR, zaproponowanym przez posłów.
Jego zdaniem  należy także  ograniczyć biurokrację WPR.
W ocenie  wiceprzewodniczącego Copa potrzeba przejściowych rozwiązań, które pozwolą na gładkie, pełne wdrożenie nowej WPR, w tym instrumentów rozwoju obszarów wiejskich, w 2015 r.


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę