EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Protesty przeciw żywności genetycznie modyfikowanej

27 czerwca 2003

Kilkaset osób protestowało na ulicach amerykańskiego miasta Sacramento, gdzie rozpoczyna się konferencja na temat żywności genetycznie modyfikowanej.

"Nie chcemy jeść waszych korporacyjnych wytworów" - głosiły transparenty. Demonstranci zablokowali ruch uliczny. Policja aresztowała 11 osób, którym zarzuca udział w nielegalnym zgromadzeniu, wandalizm i posiadanie broni. 

W 3-dniowej Konferencji Ministerialnej i Wystawie Nauki i Technologii Rolnej, której organizatorem jest amerykański resort rolnictwa, wezmą udział przedstawiciele ponad 100 krajów.

Konferencja odbywa się w momencie burzliwych sporów wokół żywności genetycznie modyfikowanej. USA domagają się, aby Światowa Organizacja Handlu zmusiła Unię Europejską do zniesienia zakazu żywności genetycznie modyfikowanej. 

Z kolei w większości krajów oraz - jak przekonują demonstranci - również w USA narasta sprzeciw wobec biotechnologii. 

Przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa mówią, że celem konferencji jest pomoc krajom rozwijającym się w zmniejszeniu głodu i poprawie odżywiania za pomocą zaawansowanych technologii. Według nich, biotechnologia w szczególności może pomóc zmniejszyć użycie pestycydów i uzyskać lepsze zbiory, przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy zdrowia. 

Aktywiści organizacji ekologicznych przekonują, że biotechnologia nie jest antidotum na kompleks problemów żywnościowych, z którymi borykają się kraje rozwijające. Obawiają się oni, że producenci żywności genetycznie modyfikowanej i przemysł biotechnologiczny chcą wykorzystać konferencję do poszukiwania nowych rynków zbytu.


POWIĄZANE

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbyt...

Parlament Europejski przegłosował nowe cele dla pochłaniaczy CO2 i tym samym, no...

Federalna Służba Statystyczna Rosji ROSSTAT) opublikował ostateczne wyniki produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę