aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Pszczoły kontra słonie

7 listopada 2002

Pszczoły pomagają afrykańskim farmerom skutecznie chronić swoje pola przed słoniami. Afrykańskie słonie należą w Centralnej Afryce do największych szkodników upraw. Zjadają i zadeptują pola, ale boją się ataków bardzo agresywnych afrykańskich pszczół.

Międzynarodowy zespół biologów pod kierownictwem Fritza Vollratha z Oxfordu w trakcie obserwacji pszczół w Kenii odkrył, że bardzo dokładnie strzegą one swoich gniazd na drzewach. Dobrze wiedzą o tym afrykańskie słonie, które okrążają je szerokim łukiem. Jak dotąd te olbrzymie zwierzęta są przyczyną poważnych problemów dla farmerów. Ich niezaspokojony apetyt może doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia plonów, a nie znalezienia dotychczas sposobu na utrzymanie ich z dala od pól.

Mimo bardzo dużej agresywności pszczół mieszkańcy Afryki potrafią obchodzić się z nimi w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Współpraca z pszczołami daje przy tym podwójną korzyść – skuteczną i tanią ochronę pól oraz miód. Afrykańskie górskie pszczoły z gatunku Apis mellifera scutellata potrafią bardzo dać się we znaki słoniom. Biolodzy odkryli, że ci gruboskórni rabusie unikają drzew, na których zawieszone są nawet opuszczone gniazda pszczół. Już sam pszczeli zapach może je odstraszyć

W przypadku kukurydzy i manioku wystarczy ustawić ule na obrzeżach pól, aby słonie nie wchodziły w szkodę. Sposób ten jest nie tylko dużo bardziej efektywny, ale i znacznie tańszy np. od ogrodzeń. Pszczoły atakują wszystko, co zbliża się do ich gniazd i według relacji wielu naocznych świadków widziano nawet jak owady te zmuszały do wielokilometrowych ucieczek całe stada słoni.


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę