Rok 2009 w ekologii i ochronie środowiska

4 stycznia 2010
Zakończenie konfliktu o przebieg trasy przez Dolinę Rospudy i pierwsze  transakcje sprzedaży uprawnień do emisji CO2, to jedne z  najistotniejszych wydarzeń w polskiej ekologii i ochronie środowiska w  2009 r.
Koniec roku przyniósł zakończoną bez realnych efektów konferencję  klimatyczną w Kopenhadze i decyzję ministra środowiska prof. Macieja  Nowickiego o odejściu ze stanowiska. Najważniejszymi dokonaniami jego resortu w tym roku było oprócz  doprowadzenia do zakończenia konfliktu z ekologami i Komisją  Europejską o drogę przez Dolinę Rospudy, przygotowanie nowej listy  obszarów chronionych w Polsce w ramach unijnego programu Natura 2000.  
Pozwoliło to zakończyć konflikt z KE o ich rozszerzenie. Rok 2009 to  pierwszy rok pracy Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska.Dla części Polaków ten rok będzie kojarzył się jednak z innym  wydarzeniem - pożegnaniem 100-watowej tradycyjnej żarówki. Takie  energochłonne żarówki nie będą już sprzedawane. Dla oszczędności  energii mają je zastąpić bardziej energooszczędne źródła światła.
STYCZEŃ
16.1. Kampinoski Park Narodowy obchodził 50 lat istnienia. Został  utworzony 16 stycznia 1959 r. na obszarze ok. 40 tys. ha  podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej.
21.1. Premier Donald Tusk odwołał wiceministra środowiska Macieja  Trzeciaka - Głównego Konserwatora Przyrody.
23.1. Michał Kiełsznia został Generalnym Dyrektorem Ochrony  Środowiska, szefem nowej instytucji, która zajmuje się m.in. ocenami  oddziaływania na środowisko inwestycji i zarządzaniem obszarami  chronionymi Natura 2000.
LUTY
10.2. Podano wyniki liczenia żubrów w polskiej części Puszczy  Białowieskiej. W 2008 r. żyło w niej 456 żubrów, w tym 53 młode.Żubry  liczone są zimą, w styczniu i lutym, gdy spadnie śnieg i zwierzęta  zbierają się w kilkunastu miejscach ich zimowego dokarmiania. Samotne  sztuki lokalizuje się po tropach.
MARZEC
24.3. Dolina Rospudy nie będzie przecięta obwodnicą Augustowa -  zdecydował rząd. Trasa omijająca miasto przebiegnie przez miejscowość  Raczki. To koniec sporu z ekologami i Komisją Europejską - Komisja  zapowiedziała wycofanie skargi przeciw Polsce.
28.3. W Polsce wyłączono na godzinę oświetlenie budynków publicznych,  domów prywatnych i mieszkań w ramach "Godziny dla Ziemi" - światowej  akcji ekologicznej WWF. Był to sygnał do efektywnej walki z globalnym  ociepleniem. Światła gasły o godz. 20.30 na całym świecie - zależnie  od strefy czasowej. Po raz pierwszy "Godzinę dla Ziemi" zorganizowano  
w 2007 r. w Sydney - zgasło wówczas światło w ponad dwu milionach domów.
KWIECIEŃ
9.4. Komisja Europejska wycofała z Europejskiego Trybunału  Sprawiedliwości dwie sprawy dotyczące ochrony środowiska, które  wytoczyła Polsce w 2007 roku - obwodnicy Augustowa przez obszary  chronione doliny Rospudy i wyznaczenia w Polsce zbyt małej liczby  obszarów chronionych w ramach unijnego programu Natura 2000.
26.4 Na warszawskim Polu Mokotowskim pod hasłem "Z energią chrońmy  klimat" bchodzono Dzień Ziemi 2009. Idea Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, powstała w Stanach Zjednoczonych - po raz  pierwszy obchodzono go tam w 1970 r. W Polsce Dzień Ziemi jest  organizowany od 1991 r.
MAJ
25.5. Młodzi naukowcy z różnych krajów uczestniczyli w Białowieży  (Podlaskie) w Letniej Szkole Bioróżnorodności. W zajęciach i  warsztatach w Puszczy Białowieskiej prowadzonych przez naukowców z  kraju i zagranicy - m.in. Kanady, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii,  Norwegii - wzięło udział 66 doktorantów z 26 krajów. Szkoła  organizowana jest przez Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w  Białowieży.
CZERWIEC
6.6. Pięć tysięcy roślin rozdano podczas finału Warszawskich Dni  Recyklingu, których celem jest promowanie odzyskiwania surowców  wtórnych i popularyzacja zachowań przyjaznych środowisku.
LIPIEC
13.7. Rozpoczęły się konsultacje społeczne Białowieskiego Programu Rozwoju, programu proponowanego samorządom Puszczy Białowieskiej przez  ministra środowiska za zgodę na powiększenie Białowieskiego Parku  Narodowego.
SIERPIEŃ
8.8. W Białowieży rozpoczęły się obchody 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej.
20.8. Energa podpisała list intencyjny z Krajowym Zarządem Gospodarki  Wodnej w sprawie współpracy przy budowie na Wiśle poniżej zapory we  Włocławku drugiej zapory z elektrownią o mocy 60-100 MW. Wartość  inwestycji to ok. 2,5 mld zł, a uruchomienie elektrowni planowane jest  w połowie 2016 r. Roczna produkcja energii ma wynieść ponad 500 tys.MWh.
WRZESIEŃ
1.9. Zgodnie z unijnym prawem koniec żarówek "mlecznych" oraz czystych  o mocy 100 watów. Żarówki tego typu nie będą już sprzedawane. Dla  oszczędności energii mają je zastąpić bardziej energooszczędne źródła  światła.
23.9. Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu unieważnił decyzję  Komisji Europejskiej z marca 2007 r. o przydziale krajowych limitów  emisji gazów cieplarnianych dla Polski na lata 2008-12.
PAŹDZIERNIK
13.10. Rząd przyjął projekt Prawa o organizmach genetycznie  zmodyfikowanych (GMO). Zgodnie z nim mogłyby powstawać strefy wolne od  GMO - mogliby je stworzyć z własnej inicjatywy właściciele gospodarstw  rolnych. Strefa będzie obejmowała obszar sąsiadujących ze sobą  działek, a rolnicy muszą zawrzeć umowę na jej stworzenie na określony  czas.
28.10. Rząd przyjął powiększoną listę obszarów Natura 2000 - obejmą  one 21 proc. powierzchni Polski. Na liście obszarów chronionych znajdą się 142 obszary ważne dla ochrony ptaków i 817 obszarów siedliskowych.  Wyznaczenie takiej listy kończy konflikt z Komisją Europejską, która uważała, że wcześniej obszarów było zbyt mało.
LISTOPAD
9.11. Polska sprzedała Hiszpanii część swoich nadwyżek uprawnieńdo  emisji CO2 wynikających z realizacji protokołu klimatycznego z Kioto.  
Zarobiliśmy 25 mln euro. Pieniądze mają trafić na inwestycje  pozwalające na ochronę klimatu.
GRUDZIEŃ
1.12. Rząd zgodził się na drugą umowę sprzedaży części swoich nadwyżek  uprawnień do emisji CO2 wynikających z realizacji protokołu  klimatycznego z Kioto. Irlandia kupi od nas uprawnienia za 15 mln euro.
3.12. Komisja Europejska odwołała się od wyroku sądu uchylającego  decyzję o ograniczeniu polskich emisji CO2 w latach 2008-12. We  wrześniu unijny sąd pierwszej instancji uchylił niekorzystną dla  Polski decyzję KE. Komisja nie zgadza się z tym orzeczeniem; jest  zdania, że sąd zbyt ograniczył jej kompetencje w określaniu narodowych  planów uprawnień emisji CO2.
7.12. Minister środowiska Maciej Nowicki otworzył 15 szczyt  klimatyczny ONZ w Kopenhadze. Spotkanie 193 państw miało doprowadzić  do zawarcia porozumienia w sprawie ochrony klimatu po 2012 r., gdy  przestanie obowiązywać protokół z Kioto.
8.12. Prof. Maciej Nowicki złożył dymisję ze stanowiska ministra  środowiska. Premier ją przyjął. Formalnie przestanie być ministrempo  odwołaniu go przez prezydenta.
11.12. Komisja Europejska odrzuciła polski plan emisji CO2 na lata  2008-12 i zażądała, by Polska bezzwłocznie przedstawiła nową  propozycję rozdziału uprawnień do emisji dla polskich przedsiębiorstw.
19.12. Bez wiążących ustaleń dla działań na rzecz dalszej ochrony  klimatu zakończył się szczyt ONZ w Kopenhadze.


POWIĄZANE

SONDAŻ: Polacy mają dość kradzieży w sklepach. Ponad 44 proc. chce zaostrzenia k...

• Top Employer Institute przyznał EDP i EDP Renewables certyfikat w uznaniu najl...

Do członków Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP"– dołącza fi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę