aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnicy nie muszą mierzyć czasu pracy

15 stycznia 2003

Zgodnie z przepisami tachografy muszą mieć pojazdy powyżej 9 ton. Tak mówi przepis z 1999 roku. Inny z 2001 roku wprowadza pewne odstępstwa od tej reguły. Rolnicy nie muszą mierzyć swojego czasu pracy jeśli dokonują niehandlowych przewozów towaru na potrzeby własne.

Działalność, którą prowadzą rolnicy nie podlega pod ustawę o czasie pracy kierowców. Zatem rolnik nie musi mieć kontrolowanego tachografu. Natomiast w momencie kontroli technicznej pojazdu nie wnika się w specyfikę czy samochód jest przeznaczony do działalności rolniczej czy też będzie nim wykonywany transport rzeczy – powiedziała rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Rolnicy nie muszą mierzyć czasu pracy, ale zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych ich pojazdy muszą mieć tachografy. A to oznacza, że w samochodach, którym skończyły się badania kontrolne pojazdów, to przy okazji aktualizacji takich badań ich właściciele nie uciekną przed zainstalowaniem takich urządzeń.

Tachograf jest sprawdzany w momencie kontroli technicznej pojazdu, natomiast kiedy rolnik jest zatrzymywany, to nie ma obowiązku być kontrolowanym pod względem czasu pracy kierowców – dodała rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Warto przypomnieć, że od Nowego Roku w pojazdach mogą być instalowane już tylko elektroniczne tachografy, a to wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę