aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnicy są za

27 stycznia 2005

Po 1 maja wzrosła akceptacja rolników dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jednak rolnicy nie interesują się jeszcze reformą Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i nie do końca utożsamiają się z działaniami podejmowanymi w Brukseli - wynika z przedstawionych we wtorek badań nt. "Korzyści i koszty członkostwa Polski w UE dla rolnictwa - próba bilansu".

Członkowstwo Polski w UE jest odbierane przez rolników raczej pozytywnie, choć nadal Bruksela jest dla nich "ciałem obcym" i to jest dla rolników miejsce, gdzie podejmowane są decyzje przez największe i najbogatsze kraje, np. przez Niemcy czy Francję. Wśród rolników nie ma jeszcze przekonania, że Polska też w 100 proc. w tym procesie uczestniczy i jest współodpowiedzialna za WPR - podsumował badania Robert Traczyk z Agencji Badania Rynku Opinia.

Traczyk zwrócił uwagę, że w ocenie badanych rolników dopłaty bezpośrednie są głównie rodzajem rekompensaty za koszty, jakie w związku z członkostwem w UE ponoszą. Są to m.in. podwyżki paliw czy środków produkcji.

Według prof. Walentego Poczty z Akademii Rolniczej w Poznaniu, członkostwo w UE okazało się korzystne dla polskiego rolnictwa. "Instrumenty WPR, które zostały już wdrożone i które są wdrażane, istotnie poprawiły sytuację rolnictwa w ujęciu całego sektora. Jest znaczący przyrost dochodów rolniczych" - powiedział.

Dodał, że na członkostwie bardziej skorzystały jednak gospodarstwa duże. "Jeśli chodzi natomiast o gospodarstwa małe, to środki unijne są istotnym uzupełnieniem do ich dochodów, nie można jednak oczekiwać, że zmienią one diametralnie sytuację ekonomiczną w tych gospodarstwach" - powiedział.

Zdaniem Dariusza Niecia z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prawdopodobieństwo właściwego wykorzystania programów pomocowych UE przeznaczonych dla rolników jest wysokie.

"Po sukcesie programu Sapard, jak również biorąc pod uwagę dynamikę składania wniosków przez rolników do programów poakcesyjnych, można sądzić, że poziom absorpcji środków będzie bardzo wysoki i zdołamy wykorzystać prawie całą pulę finansową przeznaczoną na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich" - powiedział Nieć.

Podczas seminarium, zorganizowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, przedstawiono wyniki badania pt. "Diagnoza wiedzy rolników na temat pozyskiwania funduszy pomocowych skierowanych na obszary wiejskie oraz ich strategii funkcjonowania w ramach członkostwa Polski w UE", zrealizowanego przez Agencję Badania Rynku Opinia oraz ekspertyzę wykonaną przez prof. Walentego Pocztę z Akademii Rolniczej w Poznaniu pt. "Ocena skutków integracji Polski z UE dla sektora rolnego".


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę