11 kwietnia w Paryżu spotkali się przedstawicieli ministerstw rolnictwa grupy krajów członkowskich UE( Polski, Francji, Irlandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Słowenii, Finlandii, Belgii, Luksemburga, Litwy, Cypru oraz Rumunii jako kraju kandydującego) , w których sektor rolny odgrywa istotną rolę. Dyskutowano na temat aktualnego stanu negocjacji rolnych w ramach Światowej Organizacji Handlu. Państwa te ze względu na fakt, że sektor rolny w tych państwach odgrywa istotną rolę, są one zainteresowane aktywnym uczestnictwem w wypracowywaniu stanowisk negocjacyjnych prezentowanych na forum WTO przez Komisję Europejską w imieniu państw członkowskich.
Delegacje poszczególnych krajów zwracały uwagę na warunkowy charakter negocjacyjnej oferty UE, przedstawionej przez Komisję Europejską w październiku ubiegłego roku (oferta ta jest uwarunkowana przyjęciem przez inne państwa członkowskie WTO równie daleko idących zobowiązań).
Podkreślone zostało też znaczenie dotychczasowej współpracy grupy państw członkowskich o istotnych interesach w sektorze rolnym, jak również konieczność ich dalszego aktywnego współdziałania w ramach instytucji UE, celem wypracowania zasad przyszłych zobowiązań w WTO w odniesieniu
do sektora rolnego.
Zasady te z jednej strony powinny sprzyjać rozwojowi wymiany handlowej,
w szczególności zwiększać możliwości uczestnictwa krajów rozwijających się, a zwłaszcza najsłabiej rozwiniętych, w handlu światowym, z drugiej zaś strony uwzględniać specyfikę sektora rolnego, jego wielofunkcyjny charakter oraz zapewniać możliwość rozwoju rolnictwa europejskiego i obszarów wiejskich.
Reprezentujący Polskę Andrzej Babuchowski, podsekretarz stanu w MR i RW odnosząc się do poszczególnych filarów negocjacji rolnych zwrócił ,uwagę miedzy innymi na konieczność utrzymania obecnie istniejących zasad w odniesieniu do wsparcia nie zakłócającego wymiany handlowej (tzw. wsparcie "green box") Natomiast w zakresie dostępu do rynku - w sytuacji znaczącej redukcji ochrony celnej, konieczność utrzymania specyficznych dla sektora rolnego instrumentów ochrony rynku przed nadmiernym, dokonywanym po zbyt niskich cenach, a więc stanowiącym zagrożenie dla produkcji wspólnotowej, importem (specjalne klauzule ochronne, ceny wejścia); konieczność uwzględnienia w przyszłych zobowiązaniach dotyczących ochrony celnej i specyficznych instrumentów ochrony rynku,szczególnej wrażliwości niektórych sektorów produkcji w nowych państwach członkowskich (w przypadku Polski takim sektorem jest np. sektor owoców miękkich).
Ponadto w zakresie konkurencji eksportowej na konieczność zapewnienia równoczesnej wraz z eliminacją subsydiów eksportowych, eliminacji form wspierania eksportu stosowanych przez inne państwa członkowskie WTO; konieczność uregulowania zasad przyznawania pomocy żywnościowej . Zdaniem Babuchowskiego pomoc ta powinna odbywać się głównie w formie pieniężnej, z wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. klęsk żywiołowych.